RASİM ÖZDENÖREN VE ALİ RAMAZAN DİNÇ

Cumartesi günü dostum Mustafa AZILIOĞLU’ nun ifadesiyle “Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ ün, Çankaya davetinde, abi diye hitap ettiği Entellektüel Rasim ÖZDENÖREN’ i onu yakından tanıyan dostlarından , kendisiyle birlikte dinledik. Programı TYB Konya Şubesi organize etmişti.

“Rasim ÖZDENÖREN’ de Sezai KARAKOÇ’ a abi diye hitap ederdi. Bende benden büyüklerime abi derken hiçbir takıntı duymam” diyor Mustafa kardeşim. Ben de aynen katılıyorum Mustafa kardeşime ; saygı ve sevgi duyduğum insanlara abi, abla, bacı, kardeş gibi kelimelerle hitap etmekten her zaman keyif duyarım.

53 yılı doldurmuş bereketli bir yazarlık hayatı var Rasim abinin. İlk yakından tanışmam ve görüşmem Nisan 1993 de Bursa’da Din-Devlet İşleri Sempozyumunda gerçekleşmişti. İki gün süren Sempozyum sona erdiğinde onları Ankara’ya götüren aracın kaptanı idim. Aracımda birbirinden değerli üç mütefekkir insan vardı. Rasim ÖZDENÖREN, İhsan Süreyya SIRMA, Mustafa KAMALAK. İnsanlar en iyi yolculuk ,komşuluk ve ticarette tanınır. Ben ömrümün en bereketli seyahatini yaptım.

Bizler için Rasim abi de büyük örnekler var.16 yaşında yazmaya başlaması ve hiç ara vermemesi, mükemmelliğinde, şeytanında ayrıntıda gizlendiğini bildiğinden “ayrıntı avcısı” olması, akıl ve kalbini birlikte hareket ettirmesi ve bunu yazılarına yansıtması, özü sözü bir olması ve söylediklerini herkesten evvel kendisi tatbik etmesi, mebde ve müntehayı birleştirme dediğimiz 16 yaşında tanınmayan bir delikanlı iken ki Rasim ile 69 yaşında “meşhur” bir Rasim’in tevazu, mahviyet, edep ve samimiyetinin hiç değişmemesi gibi her birini burada sayamayacağımız yüzlerce güzel sıfatı olan “güzel bir insan.

Yoğunlaştığım “Türk Aleviliği” ile ilgili fikirlerini sordum Rasim abiye bakın neler söyledi:

 • “Biz de Aleviyiz “ diye olaya yaklaşan her insan bu günkü anlamada ki Türk Aleviliğini değil İran Caferiliğini kasd ediyor.
 • Bizim (Sünnilerin) yaşadığımız İslam ile Caferilik birbirine çok benziyor, siyasi konularda ayrılık var.
 • Yıllardır ötelenmiş olmanın ve alınan sert tedbirlerin neticesinde Alevilik bir bütünden kopmuş 200 ye yakın biri diğerinden farklı Alevi grubu var.
 • Alevilik bir kültür, bir folklor olarak yaşanıyor.
 • Yeryüzünde yaşanan tüm dinlerin aslı vahiydir, semavidir. Hiçbir puta “bizzat” tapılmıyor. Ya aracı kılınıyor, ya da içerisinde ilahi bir gücün varlığına inanılarak tapılıyor. Put O ilahi varlığa aracı ,vekil kılınıyor.
 • Geçmişte iki kesim arasında çok acı olaylar yaşandı. Maraş olayları için zamanın Başbakanı “Alevi-Sünni harbi var “ açıklamasını yaptı. Onun için Alevi-Sünni yakınlaşması zaman alabilir.
 • Her meselemizin çözümü konuşmaktan, sevgi den asgari müştereklerden hareket etmekten geçer.

ALİ RAMAZAN DİNÇ

Değerli büyüğüm Davut BULUT’ un daveti üzerine Pazar günü Ali Ramazan DİNÇ Hoca efendiyi dinleme imkanına kavuştum. Hoca efendi o tatlı, kendine has üslubuyla aklımıza ve kalbimize ,ikramlarda bulundu. İkramları sizinle paylaşıyorum:

 • Dervişliği hayattan koparmayın. Dervişliği hayattan koparırsanız “aristokrat bir hayatı ,dervişlik olarak yaşarsınız” dedi. ”Doktor, mühendis, öğretmen gibi mesleklere sahip olan sizler yaptığınız işi insanlar için en iyi, en faydalı bir şekilde yapmaya gayret ederseniz ,gerçek derviş olursunuz” dedi. Hoca efendinin sözü Peygamberimizin “Sizin en hayırlınız, insanlara en faydalı olanınızdır” hadis-i şerifini veya Said NURSİ’ nin “Bu zamanda İlay-ı Kelimetullah (Allah’ın isminin yüceltilmesi) bu zamanda maddeten terakkiye bağlıdır, her Müslüman fenafissanat (sanatının en iyisi) olmalı” sözünü hatırlattı.
 • İşini sağlam ,dürüst, güzel yapan her Müslüman gerçek anlamda derviştir dedi.
 • Çağın hastalığının “kesret-ül kelam” çok konuşma olduğunu, Müslümanların konuşma, yemek yeme ve uyku konusunda iktisattan ayrılmaması gereğine vurgu yaptı.
 • Ailelerin sarsıldığını mutluluktan uzaklaştığını ifade ederek, inanç, ibadet, saygı, hürmet, sevgi, muhabbet gibi sıfatlarla ailelerin bezenmesi gerektiğini ifade etti. Bu öneri ailede mutluluk için 5 S formülünü hatırlattı. 5 S:Sevgi, seccade, sofra, seyahat, sayfa birliği.

Hafta sonu akıl ve kalbimize gelen güzelliklerin bir kısmını sizinle paylaştım kıymetli okurlarım. Allah bu güzellikleri hayata yansıtma konusunda yardımcımız olsun. Amin.

Yorum Ekle