OLİMPİYATIN ARKASINDAN DÜŞÜNMEMİZ GEREKENLER…

29. Yaz Olimpiyat Oyunları, “Kuş Yuvası” olarak adlandırılan 90 bin kişilik Ulusal Stat’ta düzenlenen görkemli törenle sona erdi. Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Çin Halk Cumhuriyeti, 51 altın, 21 gümüş ve 28 bronz olmak üzere, toplam 100 madalyayla da oyunları lider tamamlamayı başardı. Toplam madalya sayısı Çin’den 10 fazla olan ABD, 36 altın, 38 gümüş, 36 bronz olmak üzere 110 madalyayla 2. sırada kaldı. Türkiye, 1 altın, 4 gümüş ve 3 bronz, toplamda da 8 madalya ile 37. sıraya oturdu. Türkiye, Atina 2004’te toplam 10 madalya almış ve oyunları, 22. sırada tamamlamıştı.

ÜLKE OLARAK BİR MİCHAL PHELPS KADAR OLAMADIK

Olimpiyat Oyunları, kırılan dünya rekorları açısından oldukça verimli geçti ve 4 dalda tam 36 dünya rekoru kırıldı. Oyunlarda, bu rekorların 25’inin yüzmeden gelmesi dikkati çekti. Yüzmedeki 25 rekorun yanı sıra atletizmde 5, bisiklet pist yarışlarında 2 ve halterde de 4 dünya rekoru kırıldı. Oyunların 8 altın madalyayla “flaş” sporcusu olan ABD’li yüzücü Michael Phelps, bireysel olarak 4, ABD Milli Takımı ile birlikte de 3 dünya rekoruna imza atarken, 1 yarışında ise olimpiyat rekoru elde etti. Pekin 2008’in Phelps’ten sonraki en göze batan sporcusu olan Jamaikalı Usain Bolt ise 100, 200 ve 4×100 metrelerde 3 altın madalya kazanırken, bu kategorilerde 2 bireysel, 1 de milli takımıyla birlikte dünya rekoruna imza attı ve bu başarıya ulaşan oyunlar tarihindeki ilk atlet unvanını aldı. Bu arada yüzmedeki dünya rekorlarının birinin de erkekler 4×100 metre serbest bayrak yarışması sırasında, Avustralya Milli Takımı’nın havuza giren ilk sporcusu olan Eamon Sullivan tarafından 47,05 saniyeyle kırılması da ilginç bir olay olarak dikkati çekti.

Zimbabve’yi bir gümüşle geçtik

Pekin 2008, ‘Kuş Yuvası’ndaki akıllardan çıkmayacak açılış töreni ve inanılmaz rekorlarıyla sona erdi. Olimpiyatların son gününde verilen madalyaların listeye eklenmesiyle, oyunlara katılan ülkelerin sıralaması da belirlendi. 29. Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Çin, 51 altın, 21 gümüş ve 28 bronz olmak üzere, toplam 100 madalyayla oyunları lider tamamladı. Toplam madalya sayısı Çin’den 10 fazla olan ABD, 2. sırada bulunuyor. Zimbabve’yi bir gümüş madalya ile geçmeyi başaran Türkiye ise 37. olabildi. 1 altın, 4 gümüş ve 3 bronzla toplamda 8 madalya alan Türk milli takımı büyük hayal kırıklığı yaşattı.

Bu sonucu iyi okumak lazım dostlar. Konuşmaya başladığımızda mangalda kül bırakmıyoruz. Yiğitlik bizde, atıcılık bizde, koşuculuk bizde, güç bizde, atlamak, sıçramak her şey bizde. Ama bunların hepsinin denendiği Olimpiyatlarda “Milli Spor” güreşimiz dahil tüm alanlarda nal topluyoruz.

El mühim: Hamaseti, lafla peynir gemisini yürütmeyi bırakıp milletçe her alanda daha çok çalışmamız lazım. Halep orda ise arşın Olimpiyatlarda. İnsana (her alanda) çalıştığından başka bir şey yoktur. (Necm, 53/39)

Yorum Ekle