Ailenin temeli sabır…

TÜİK İstatistiklerinin ortaya koyduğu ilginç tespitlerden biri , boşanmaların yüzde 42.6’sının evliliğin ilk 5 yılı içinde gerçekleştiğine yönelik.

Evlilik süresi 6 ila 10 yıl arasında boşanma oranı yüzde 21.3 iken, 11 ila 15 yıl arasında da bu oran yüzde 13.5 olarak gerçekleşiyor.

16 yılı aşan evliliklerdeki boşanma oranı da yüzde 22.7 olarak tespit edildi.

Yani evlilik te ilk 5 yıl çok önemli. Birbirinden her açıdan farklı yaratılmış olan kadın ve erkeğin birlikteliğinde sabır, tahammül, hoşgörü ve empati  olmazsa olmaz şartlar.

Sabır ilk çarpıştadır (Hadisi Şerif) Bu hayatın her alanında olduğu gibi evlilikte de ilk zamanlar sabrın temel ilaç olduğunu bize anlatıyor.

Bizim toplumumuzda önceden tanıma, flört gibi yaklaşımlarda erkek ve kadın genelde birbirlerine “rol” yaptıkları ve sürekli olumlu ortamlarda bir araya geldikleri için gerçek şahsiyetleri ile evlendikten sonra tanışıyorlar.

İşte o tanışma ve uyum süreci ciddi sabır istiyor. Evlilikten önce açılmış olan 4 gözün üçü kapatılacak ve kalan  bir gözle sadece olumlu davranışlar, güzellikler görünecek.

Ve şu hakikat hiçbir zaman unutulmayacak hiçbir evlilik problemsiz değil.

Peygamberimizin dahi hanımlarıyla yaşadığı bazı olaylar bize evliliğin dikensiz bir gül bahçesi olmadığını hatırlatıyor.

Ama madem ki “aile insanın dünyadaki küçük cenneti” bu cenneti kazanmak için biraz sabır, tahammül, hoşgörü,  emek vermek gerekiyor.

Çünkü bu imtihan dünyasında değerli şeyler zor elde ediliyor. Eğer dünyadaki küçük cennete müşteri isek onun bedeli olan sabrı seve göstereceğiz. Sabır acıdır meyvesi tatlıdır.

Zaten sabır tüm başarıların, güzelliklerin anahtarı değil midir?

Yorum Ekle