7 günde 11 İl Gezisi – 1 (Genel)

5 – 13 Temmuz tarihleri arasında 3 bölge , 11 il , 24 ilçeyi kapsayan bir seyahat yaptım. 2100 km yol kat ettim. Yediğim içtiğim bende kalmak üzere gördüklerimi kıymetli okuyucularımla paylaşacağım.

  • Güzergah şu şekildeydi: Sultanhanı, Aksaray, Acıgöl, Nevşehir, Ürgüp, Kayseri, Bünyan, Pınarbaşı, Sarız, Göksun, Elbistan, Nurhak, Gölbaşı, Adıyaman, Kahta, Bozova, Şanlıurfa, Birecik, Nizip, Gaziantep, Kahramanmaraş, Türkoğlu, Nurdağı, Bahçe, Osmaniye, Ceyhan, Adana, Tarsus, İçel, Erdemli, Silifke, Mut, Karaman, Kazım Karabekir, Çumra.
  • Seyahati çok severim. Ülkemizin her bölgesine gittim. Her geziye çıktığımda bu kanaatim daha da pekişiyor. Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gezmeye gelen bir arkadaşımın , Arabistan’da ki arkadaşlarına Türkiye’yi anlatırken kullandığı ifadesiyle ,ülkemiz “tam anlamıyla bir yeryüzü cenneti .“
  • Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı tartışmasında benim kanaatim %50 ,%50 şeklindedir. Yani gezmek en az okumak kadar önemli.
  • Kuranı Kerim ibret almak için gezmeyi tavsiye eder : Nahl 36. “And olsun ki, her ümmete: “Allah’a kulluk edin, azdırıcılardan kaçının” diyen peygamber göndermişizdir. İçlerinden kimi Allah’ın doğru yoluna erişti, kimi de sapıklığı hak etti. Yeryüzünde gezin; peygamberleri yalanlayanların sonlarının nasıl olduğunu görün. “Ali İmran 137. “Sizden önce neler gelip geçmiştir. Yeryüzünde gezin de, yalancıların sonunun ne olduğuna bir bakın.”
    Enam 11. “De ki: “Yer yüzünde gezip dolaşın, sonra da, yalanlayanların sonunun nasıl olduğuna bir bakın.”Neml 67-68-69. “İnkar edenler: “Biz ve babalarımız toprak olduğumuzda mı, doğrusu bizler mi tekrar çıkarılacağız? Bununla biz de, daha önce babalarımız da, and olsun ki, tehdit edilmiştik. Bu, öncekilerin masallarından başka bir şey değildir” dediler. / De ki: “Yeryüzünde gezin, suçluların sonunun nasıl olduğuna bir bakın. “Secde 26. “Şimdi yurtlarında gezip dolaştıkları, kendilerinden önceki nice nesilleri yok etmiş olmamız onları doğru yola sevk etmez mi? Bunlarda şüphesiz ibretler vardır. Dinlemezler mi? “Fatır 44. “Yeryüzünde gezip, kendilerinden öncekilerin sonlarının nasıl olduğunu görmezler mi? Onlar, kendilerinden daha kuvvetliydiler. Göklerde ve yerde Allah’ı aciz bırakabilecek yoktur. Şüphesiz O bilendir, Kadir olandır.” Hicr 75-76-77-78-79 “Bunda, görebilen insanlar için ibretler vardır. / O şehrin kalıntıları işlek yollar üzerinde hala durmaktadır. / Bunda inananlar için ibret vardır. / Eykeliler de, şüphesiz zalim kimselerdi. / Bunun için onlardan da öc aldık. Hala her iki memleket de işlek bir yol üzerindedirler.”Zariyat 37. “Can yakıcı azaptan korkanlar için, o beldede bir işaret, bir kalıntı bıraktık.” Hacc 45-46. “Nice kasabaların halkını haksızlık yaparken yok ettik. Artık çatıları çökmüş, kuyuları metruk, sarayları bomboş kalmıştır. / Yeryüzünde dolaşmıyorlar mı ki, orada olanları akıl edecek kalpleri, işitecek kulakları olsun. Ama yalnız gözler kör olmaz, fakat göğüslerde olan kalpler de körleşir.”
  • Gezmek, insanı gerçek bilgiye “hakkalyakin” bilgisine ulaştırarak  “atomu dahi parçalamaktan zor “ olan önyargılarından kurtarır.
  • Gezmenin insan üzerindeki etkisi bilgisayara “format “ atmak kadar  önemlidir.1 yıl boyunca ağırlaşan yoğunlaşan insan bedeni ve zihnine format atmak gereklidir. Aksi takdirde sık sık arıza verebilir.

Yorum Ekle