Ey Ahali; Lütfen etrafımıza daha dikkatli , daha ferasetle bakalım.(İbret dolu iki hikaye)

Geçenlerde eşimin yaşadığı bir olayı paylaşmak istiyorum. Oğlum İlköğretim 4. sınıfta öğrenimine devam ediyor. Okulu Konya’nın en merkezi ve en kalabalık okullarından birisi.

Okula çocuğu eşim bırakıyor. Okulun başlangıcından bu güne dikkatini çeken bir öğrenciyle bu kez konuşma kararı alıyor. Çocuk yazlık kıyafetiyle, üzerinde bir kazak veya kabanı yok, saçı oldukça uzamış ve her haliyle dikkat çekiyor. Çocukla konuştuğunda çok büyük maddi sıkıntı içinde olduklarını anlıyor ve çocuğa sınıf annesiyle birlikte “Bizi evinize götürebilir misin? “ diyorlar. Çocuk utana sıkıla önce susuyor ama ısrar üzerine kabul ediyor.

Evleri Konya’nın en merkezi yerinde Sağlık Müdürlüğünün arka taraflarında. Bir apartmanın çatı katı. Evi gördüklerinde sınıf annesi ve eşim şok oluyorlar. Ev her açıdan boş. Ne yiyecek, ne giyecek, ne sergi, ne yakacak hiçbir şey yok. Yiyecek namına sadece 150 gram dan az kırmızı mercimek.

Hikâye uzun, başka bir kadınla yaşamaya başlayan kocası tarafından terk edilmiş bir bayan. Bir çocuğuyla hayata tutunmaya çalışıyor, ama çaresiz ve istemeyi de beceremiyor. Çok fazla şehri de tanımıyor. 3 aydır elektrik parası verilmemiş…

Anne aslında çırpınıyor uğraşıyor ama hayat şartları ağır.

-Evlere temizliğe gidiyorum, ama sürekli bir işte çalışamıyorum Çünkü çocuğuma bakacak kimse yok”, diyor,

-Evlere temizliğe gidince çocuğunu nereye bırakıyorsun? diye soruyorlar

-Saat 12.10 da dersi başlayan çocuğumu 09.00 da okula bırakıyorum diyor.

Biz anne ve çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşıladık ve karşılamaya devam edeceğiz. Şehrimizin en merkezi yerinde ve okulunda bazı şeyler insanların gözünden kaçabiliyor.

Bundan çok daha acısı yakın zamanda Beyşehir de yaşandı. Beyşehir’de 15 yaşındaki bir kız çocuğu intihar etti.

Bu intiharın ardından şöyle bir hikâye çıktı. Cenazesini almaya gelen olmadı. Kız çocuğu Beyşehir Belediyesi tarafından defnedildi.

Hikâyeye ibretle bir göz atalım.

S.D.’nin, annesi 1 Ekim’de düzenlenen fuhuş operasyonunda tutuklandığı,

Babanın ise cinayet suçundan cezaevinde olduğu anlaşıldı.

Ve sonuç: Beyşehir Kız Meslek Lisesi 1’inci sınıf öğrencisi S.D., 11 Ekim Pazartesi günü Hacı Akif Mahallesi’ndeki evlerinde, annesi Gülseren D’ nin bir arkadaşı tarafından evin tavanına asılı olarak bulundu.

Yaşanan olayı zihninizde canlandırın.

Baba cezaevinde, anne tutuklu…

15 yaşında bir kız çocuğu geride kalıyor… Ve okuluna günlerce gitmiyor.

Beyşehir Milli Eğitim Müdürü Hasan Taşdelen, S.D.’nin ailevi sorunlarıyla ilgili bilgileri olmadığını, intihar ettikten sonra durumu öğrendiklerini belirterek, “Haberimiz olsaydı, S.D.’yi bir devlet yurduna yerleştirirdik” diyor…

Benim bu hikâyeleri anlatmaktan maksadım şu:

Sayın Konyalılar, yetkililerimiz, muhtarlarımız, STK temsilcilerimiz, özellikle okul idarecisi ve öğretmen arkadaşlarımız, Din Görevlilerimiz, Polis memuru ve Zabıta kardeşlerimiz, sınıf annelerimiz, okul aile birliği başkanlarımız, basın mensuplarımız, belediye başkanlarımız, komşular, iş arkadaşları;

Kısaca ey ahali;

Lütfen etrafımıza insanların gözlerinin içine, yüzlerine, ayakkabılarına, çantalarına kalemlerine, kabanlarına …, daha DİKKATLE bakalım.

Olağan dışı gördüğümüz insanlarla ilgilenelim. Soralım ne derdi varmış. Israrcı olalım. Bir denizyıldızı kurtarmanın bütün denizyıldızlarını kurtarmak kadar önemli olduğunu ve Allah katında o değerle karşılık bulacağını unutmayalım.

Hz. Ömer’in devlet başkanıyken, gece bu gün ki anlamda varoş tabir ettiğimiz yerleri bizzat gezerek açlıktan ağlayan çocuklar için tenceresinde taş kaynatan yaşlı kadını bulmasını ve ona kendi sırtında un getirdiğini unutmayalım.

Biz sadece kanayan yarayı teşhis edin diyoruz ve ilgililere ulaşın istiyoruz. Gerisi kolay. Alo 183 Sosyal Hizmetler hattına ulaşabilirsiniz, herhangi bildiğiniz bu işlerle uğraşan dernek ve vakıflara ulaşabilirsiniz, Valilik ve Kaymakamlıklara bağlı çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ulaşabilirsiniz ve bir şekilde bir kurum, kuruluş o yarayı sarar. Ama ilk yapılması gereken teşhis, tespit bizim için çok önemli.

“Kim bir kimseyi bir kimseye veya yeryüzünde bozgunculuğa karşılık olmadan öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu diriltirse (ölümden kurtarırsa) bütün insanları diriltmiş gibi olur”.(Maide 32)

Onun için bu yazıyı okuyan okurlarım: Lütfen etrafınıza daha dikkatli bakın olur mu? Sakın bu gün apartmanımızda aç yatan birileri, üşüyen birileri, ilaç alamadığı için acı ve ızdırap çeken birileri, özellikle ilgisiz ve alakasızlıktan dolayı ölen biri olmasın.

Sakın ha sakın !

Yorum Ekle