BİR ÇOCUK İÇİN DE OLSA DEĞER…

Konya Platformu Derneği Yönetim Kurulunda Aile ve Sosyal Çalışmalar Komisyon başkanlığı görevi verildiğinde omuzlarıma ağır bir yükün konulduğunu hissettim. Ve özellikle ilk yapacağımız etkinlik konusunda derin derin düşündüm.

Hayatta ilkler her zaman önemlidir dostlar.

İlk söz , ilk adım ,ilk bakış ilk temas v.b.

İlk adımın doğru atılması gömlekteki düğmenin doğru ya da yanlış düğmelenmesi demektir.

Düşünce aşamasında yakın arkadaşlarımla istişare ettim. Etkinlik her açıdan önemli , kıymetli ve mutlaka somut faydalar içeren sonuçları olan bir faaliyet olmalıydı.

Önce çocuğa yönelik olmalıydı. Çünkü çocuk demek gelecek demekti.

Sonra bu çocuk koruyup kollanması gereken çocuklar olmalıydı.

Ve komisyon olarak kararımızı verdik. Koruyucu Ailelerle bir araya gelecektik.

Hem bu kutlu yolun yolcularını ve çocuklarımızı mutlu edecek hem de yeni Koruyucu Ailelerin bu kervana katılması konusunda adım atmış olacaktık.

Yönetim Kurulu Üyemiz Dedeman Genel Müdürü Recep DEMİROK ben ev sahipliğine varım dedi.30 Temmuzda koruyucu ailelerimiz, çocuklarımız, Konya Platformu Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve Konya Protokolü ile bir araya gelme kararı aldık.

Davetlilerimize şu mesajı gönderdik:’ Kur’an’ı Kerim’de Yüce Allah(c.c.)‘’Vemâ edrâke mel akabeh,O sarp yokuş nedir bilir misin ?  ‘’ diye sorar ve yine kendisi cevaplar: ‘’Köle azat etmek veya açlık gününde yakını olan bir yetimi, yahut aç açık bir yoksulu doyurmaktır.’’(Beled Suresi,90/12-16)

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’de ‘“Kim bir veya iki yetimi barındırsa, sabır etse ve sevabını da ümit etse, ben onunla Cennette şu iki parmak gibi olurum (Şehadet parmağı ve orta parmağını hareket ettirdi.)”

Peygamberimiz kendisi de dedesi ve amcasının yanında Koruyucu Aile sisteminde yetişmiş, bu konularda bizzat örnek olmuş ve Zeyd bin Harise’nin Koruyucu Aile si olmuştur. Dolayısıyla ‘’Koruyucu Aile’’ olmak; hem muhatap olduğu hem de kendisinin bizzat uyguladığı Peygamberimizin en önemli sünnetlerindendir.

Konya’da bu kutlu yolun yolcusu , 58 yetimimize kucak açan , evlerini onlarla paylaşan 48 Koruyucu Ailemizle 30 Temmuz 2013 tarihinde Dedeman Otel de iftar programında bir ve beraber olmanın kararını verdik.’’

Mesaj etkili oldu. Valimiz Aydın Nezih DOĞAN ve Eşi Hatice DOĞAN Hanımefendi , Dışişleri Bakanımızın eşi Dr. Sare DAVUTOĞLU Hanımefendi , ablası Ayşe DAVUTOĞLU Hanımefendi , NEÜ. Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER, Büyükşehir ve Meram Belediye Başkanlarımızın eşleri, Ak Parti Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Başkanı ve ismini burada sayamayacağım bir çok davetli katıldı.

Basından arkadaşlarımız yoğun ilgi gösterdiler sağ olsunlar.

Sare Hanım ve Protokol ailelerimiz ve çocuklarımıza yakından ilgi gösterdi. Masalar tek tek gezildi , herkese dokunuldu. Yemek yenildi, konuşmalar yapıldı ,bir koruyucu ailemiz temsilen konuştu. Ailelerin duygu ve düşüncelerine tercüman oldu. Gece çocuklarımıza hediyeler takdimiyle sona erdi.

Bana gelen 8 civarında yönetim kurulundan ve üyelerden arkadaşlarımız Koruyucu Aile olmak konusunda bilgiler sordular. Herkesin içinde bir kısım duygular oluştu ve harekete geçti.

En az 150 kelebek kanat çırparak havalandı iftarımızda gökyüzüne ve ‘’kelebek etkisi’’ ni başlattılar. Allah’a hamd olsun her açıdan içi dolu bir faaliyet oldu ilk faaliyetimiz.

Dernek Yönetimimiz yine bir ilk olan Konya’ya kazandırdığı Amatem binasını protokole gezdirmenin haklı onuruyla iftar programına gelmişti.

Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Program sonrası değerlendirme yaparken Zekeriya MIZIRAK hocamın şöyle dedi: ’’bir çocuğu koruyucu aileye kazandırsak bile program amacına ulaşmış olur.’’

Elhak hocam doğru söyledin. Bir çocuk için bile değer.

Çünkü bir çocuk bir dünya demektir.

Yorum Ekle