Ülkemizin temel sorunu : Değişmeden ilerlemeye çalışmak.

26-27 Nisanda Antalya’da AB Eğitim ve Gençlik Programları üzerine kısa adı Ulusal Ajans olan Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’ nın organize ettiği eğitime katıldım.

Avrupa’nın 2. dünya savaşının sonuçlarını çok iyi okuyarak gerçekleştirdiği değişimi konuştuk. Birbirinden milyonlarca insan öldürüp, ülkelerini yerle bir eden Avrupa’nın komşu ülkeleri bu gün çok ciddi ortaklıklar oluşturarak sınırlarını kaldırdılar. Bu değişim tabi ki kolay ve hemen olmadı. Ama değişim süreklilik arz etti , değişim arzu ve iradesi hiç azalmadı.Değişim bir anda tamamen değil yavaş yavaş ,adım adım gerçekleşti.

1951 Avrupa Kömür Çelik Topluluğu

1957 Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu

1965 Avrupa Ekonomik Topluluğu

1991 Avrupa Birliği

Avrupa’da 20 den fazla farklı Ulus var. Bu gün kendini ulusal kimliğinden soyutlayarak “Ben Avrupalıyım-I m european” diyenlerin sayısı % 4. Ama Avrupalı tüm tarihi tecrübesini aktararak düzenlediği, geliştirdiği 9.000 sayfalık mevzuatla yoluna devam ediyor. En çok hassasiyet duydukları konu “the other-ötekileştirme ya da ötekileşme” tehlikesi.

Tarihte gayri-memnunların kurdukları bir köy bile gösteremezsiniz, ama yıktıkları bir çok görkemli eser vardır.

Evet dostlar, değişmeden gelişilmiyor, değişmeden ilerlenmiyor, değişmeden değer kazanılmıyor, değişmeden olmuyor.

İki günü birbirine eşit olan ziyandadır (Hadis-i Şerif )

Dün dünde kaldı cancağızım ,bu gün yeni şeyler söylemek lazım (Hz. Mevlana)

Sen hakla meşgul olmazsan batıl seni işgal eder                  (İmamı Şafi)

Elması en kıymetli maden kılan en fazla değişime uğrayan maden olduğudur. Bu gün hepimize düşen korkularımızdan ,paranoyalarımızdan ,lüzumsuz hassasiyet ve takıntılarımızdan kurtulup iyiye, güzele,mükemmele doğru değişime yelken açmaktır.

Çok okuyan mı çok gezen mi bilir ? sorusunun cevabı ikisi de diğeri kadar önemlidir olmalıdır. Danimarka’nın başkentinin Kopenhag olduğunu okumak ilmel yakin, uçakla üzerinden geçmek aynel yakin, o şehrin sokaklarında gezmek hakkal yakindir.

Değişimde eğitim ,eğitimde gezmek,araştırmak,incelemek önemlidir. Buradan gençlerimizi ve kendini genç hisseden kardeşlerimizi projeler yapmaya ,geziler düzenlemeye,yeni ülkeler ve insanlar görmeye davet ediyorum. www.ua.gov.tr adresine girin ve size uygun projeleri inceleyin. Kitap ve gazetelerden okuduğunuz bir kısım doğruları yerinde görün ve test edin.

Gördüğünüz güzellikleri vatanınıza , milletinize taşıyın.İlim müminin yitiğidir. Onu Çin’de de bulsa alır.

Gelin değişime açık olalım, değişelim. Biz değişirsek ülke, hatta dünya  değişir.

Yorum Ekle