MİLLETVEKİLİ VE BÜROKRASİDE Kİ TERCİHLERDE YENİ BİR TARZ MI???

7 Nisan tarihinde partiler milletvekili aday listelerini YSK ya teslim etmek zorunda.

Aday adayların çabaları tam gaz devam ediyor.

Peki şu ana kadar yapılan adaya adayı seçim usulü sağlıklı mı ?

Bana göre değil.

‘’İstemek’’ , Cenabı Hak dışında birilerinden bir şeyler istemek fıtri değildir.

Rabbimiz Fatiha suresi 5. Ayetinde bize günde kırk defa  ‘’İyyâke na’budu ve iyyâke nestaîn=(Ey Rabbimiz!) Yalnız sana ibadet/kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz.’’ Sözünü söylememizi ve bunu hayatımızda yaşamamızı öğütler.

Yasin suresi 20,21. Ayetlerde ‘’Şehrin öbür ucundan bir adam koşarak geldi ve şöyle dedi: “Ey kavmim! Bu elçilere uyun! (Vazifelerine karşılık) sizden hiçbir ücret istemeyen (bu) kimselere uyun! Onlar doğru yoldadır” şeklindeki beyanla bize şu hakikati ders verir: Elçiliğin en önemli özelliği yapılan işte karşılık beklenmemesi sadece Allah rızası için yapılmasıdır.

Dolayısıyla Hak’ka ve halka hizmette en önemli ölçü ve esas yapılan iş karşılığında birinci hedef ve gaye ücret olmamasıdır.

Aksi takdirde Kuran-ı Kerim’de birçok yerde uyarıldığımız ‘’Allah’ın ayetlerini ucuz bir karşılığa satmayın’’ ikazatı Subhaniyesine muhatap olur tokat yeriz.

Tüm partiler kapılarına kadar gelinerek aday aday olunmasını, belirli bir ücret yatırılmasını ve aday adaylarından kendilerini teşkilat mensuplarına anlatmalarını, tanıtmalarını istiyor ve bekliyorlar.

Bu süreç daha çok nişanlı gençlerin birbirleriyle ilişkisi şeklinde yürüyor.

Ben bu sistemin değişmesi gerektiğini savunanlardanım.

Kimse partinin kapısında beklenmemeli, bekletilmemeli.

Partiler seçim döneminden en az 6 ay önce toplumu taramalı ve kendi sistemlerine, görüş ve ideallerine uygun çalışmalar yaptığını düşündüğü adaylara davetiye göndermeliler.

Biz seninle şu konularda şu kadar süreyle çalışmak istiyoruz demeliler.

Şu ana kadar yaptığın güzel şeylerin ,altına imza attığın eserlerinin benzerlerini partimiz çatısı altında birlikte devam ettirelim düşüncesini paylaşmalılar.

Pazartesi günü bir partinin İl başkanının yaptığı açıklama ve STK ların görüşüne başvurması bu yönde ve mevcut sistemden farklı bir adım olduğu için beni sevindirdi.

STK lara aday adayları hakkında görüş bildirmeleri konusunda davet ettiği günün önceki akşamında şu tweeti attı İl  Başkanı:

‘’Oy kullanacak tüm SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIMIZ’a teşekkürlerimizi sunuyorum. İnanıyoruz ki bu bir istişaredir ve istişarede hayır vardır. Şunu da eklemek isterim ki; STK’larımız aday adaylarımız dışında uygun gördükleri isim yada isimleri de yazabilecekler.’’

Tabii ki partini kapısına gelen insanlar geri çevrilmemeli, değerlendirilmeli.

Ancak sadece tek seçenek , tek  yol ve yöntem bu olmamalı.

Çok yönlü bir seçim sistemi uygulanmalı.

Zira ‘seçmek sünnettir, istişare farzdır.’’

Seçim de ise çok daha geniş seçeneklerin sunulması rekabeti, dolayısıyla kaliteyi getirir.

Bu sistemde parlamento beyin, bakanlar kurulu beyincik hükmündedir.

Daha etkin seçim süreçleri daha kaliteli bir parlamentoyu, daha kaliteli bir parlamento daha kaliteli bir ülke yönetimini netice verecektir inşaallah.

TYB KONYA BU DÖNEMDE DE YİNE DOPDOLU BİR PROGRAMLA GELİYOR.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi 2015 faaliyet programı Başkan M. Ali Köseoğlu tarafından kamuoyuna açıklandı.

Çok güzel programlar hazırlanmış, harika konu ve konuklar var.

Her Cumartesi farklı bir zenginlikle gönüllerimize hitap edecek Tyb Konya’nın etkinlikleri.

Programlara http://www.tybkonya.com/?id=1416 adresinden ilim ve kültüre gönül veren dostlarım ulaşabilir.

Bu zengin ve kaliteli faaliyet programı için başta Tyb Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu olmak üzere emeği geçen herkese can-ı gönülden teşekkür ederim.

Yorum Ekle