Malatya Çocuk Yuvasında yaşananlar ve Aktütün karakolu. 5. KEZ SALDIRIYA UĞRADI

Aktütün karakolu 5. kez saldırıya uğradı.46 Vatan evladı şehit oldu. Aynı delikten beşinci defa ısırılmak, aynı karakolda 46. şehidi vermek, bir rivayete göre 38. baskını yaşamak hepimizin ağırımıza gidiyor dostlar.

Kamuda çalışanlar bilirler. Kamu çalışanları yaptıkları görev esnasında -ihmal veya kasıt yoluyla olsun her ne suretle olursa olsun- yaptıkları hatalardan dolayı mutlaka hesap verirler ve bedel öderler. Size bir örnek vermek istiyorum.

2005 yılında dönemin Malatya Valisi Osman Derya KadıoğluÇocuk yuvasında işkence ve şehir suyunda koli basili” yüzünden merkeze alınmıştı.

Bakıcıların çocuklara uyguladığı şiddet görüntüleriyle gündeme gelen Malatya 0-6 Yaş Çocuk Yuvası davasında, aralarında eski sosyal hizmetler il müdürünün de bulunduğu 8 kişiye, 1’er yıl hapis cezası verildi.

Malatya 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada eski sosyal hizmetler il müdürü Yakup Güler, çocuk yuvası eski müdürü Niyazi Yıldız, yuvada görevli öğretmenler S.S. ve A.D., sosyal hizmetler uzmanları H.A. ve G.K. ile çocuk eğiticileri Z.K. ve S.B. hazır bulundu. Yakup Güler, savunmasında, mevzuata göre il müdürlerinin rutin periyodik denetleme tarihlerinin olmadığını belirterek, görevi sırasında çocukların faydasına olabilecek birçok iş yaptığını öne sürdü. Odada kalanların sayılarını düşürüp yurtları ev sistemine geçirdiğini ifade eden Güler, deftere kayıtlı 8 denetlemesi olduğunu, her gün çocuk yuvasına uğradığını, tüm çocukları çok iyi tanıdığını anlattı. Güler, gerek çocuklardan gerekse de çevreden görevi süresince herhangi bir şikayet almadığını iddia etti. Mahkeme heyeti, Güler, Niyazi Yıldız, S.S., A.D., H.A., G.K., Z.K. ve S.B.’ye görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle 1’er yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, daha sonra cezanın ertelenmesine; sanıkların 1 yıl denetimli serbestlik sistemine tabi tutulmalarına karar verdi. Malatya’da, 2005 yılının Ekim ayında, yuvadaki çocuklara şiddet uygulandığına ilişkin gizli kamera görüntülerinin bir televizyon kanalında yayınlanmasının ardından 12 bakıcı kadın hakkında ‘eziyet’ suçlamasıyla dava açılmıştı.

Peki sonuç ne oldu ? Malatya olaylarından sonra SHÇEK her açıdan adeta çağ atladı. Kanun ve yönetmeliklerinde gereken değişiklikleri yaptı. Personelin niceliği ve niteliği ile ilgili değişiklikler yapıldı.Ve Malatya Çocuk Yuvası olayı SHÇEK için bir milat oldu.

Devlet büyüklerimizin ,siyasilerimizin, TSK yetkililerinin, basınımızın, STK ‘ların  Malatya Çocuk Yuvası olayında gösterdiği hassasiyeti göstererek 5.kez saldırıya uğrayan ve 46 Vatan evladını şehit verdiğimiz “Aktütün Karakolu” olayını bir Milat kabul ederek gereken inceleme, araştırma, soruşturmaları yaparak sorumluların cezalandırılması ve görülen tüm eksikliklerin giderilmesi için üzerine düşen görevi yerine getirmeliler. Aksi takdirde 5. yi 6. saldırı izler.46 şehidimize yeni ana kuzuları eklenebilir.

Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar

Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi ?

Yorum Ekle