BAŞÖRTÜSÜ VE YENİ ANAYASA TARTIŞMALARI

Cumartesi akşamı Prof. Dr. Yavuz Atar Beyin bir derneğimizin düzenlediği “Haklar ve Özgürlükler” konulu konferansını dinledim. Yavuz Hoca Yeni Anayasa taslağını hazırlayan 6 üyeden birisi. Hazırlanan taslağın haklar ve özgürlükler konusunda ülkeyi çok ileri götürecek bir metin olduğunu misallerle açıkladı.

Ak Parti ve MHP’ nin uzlaştığı Yüksek öğrenimde Başörtüsü yasağını kaldırma konusu gündemin en sıcak maddesi. Böyle olunca Yavuz Hoca’ya en çok bu konu soruldu. Yavuz Hoca’da iki partinin uzlaşması ve çözüm iradesinin Yüksek öğrenimde yasağı kaldırabileceği ifade etti.

Yine siyasi kulislerde yüksek sesle konuşulan başka bir konu: Ak Parti ve MHP uzlaştıkları, Yüksek Öğrenimde Başörtüsü yasağının kaldırılması ile ilgili Anayasamızda ki 3 maddeyi değiştirdikten sonra Yeni Anayasa konusunda acele etmeyecek ,bu konuyu biraz erteleyecek.

82 Anayasasında şimdiye kadar 14 değişiklik yapıldı. Üzerinde uzlaşılan 3 değişiklikte gerçekleşirse bu rakam 17 ye çıkacak.

1908 den tam 100 yıl sonra ilk defa bir sivil Anayasa çalışması yapılıyor. Anayasalar gücünü toplumsal uzlaşmadan alır. Şu anda toplumsal uzlaşı tam da istenen yoğunlukta görünmüyor.

Benim kanaatim: 3 madde de değişiklikle Yüksek öğrenimde Başörtüsüne indirgenen kılık kıyafet yasağı kaldırıldıktan sonra bir süre Yeni Anayasa çalışmalarını ertelemenin faydalı olacağıdır. Bu kanaatimin 3 sebebi var.

1. Başörtüsü tartışmaları toplumda bazı kesimleri özellikle yasağın kaldırılmasından sonraki süreç için ciddi endişeye sevk etti. Yasağın kaldırılmasından sonra yaşanacak süreç hepimiz açısından çok önemli. Yaşanacak bu sürecin olumlu olacağını ve toplumun bir kesimindeki endişeleri gidereceğini düşünüyorum.

2. Anti-demokratik şartlarda hazırlanmış olan 82 Anayasasının uygulama da  ciddi sıkıntıları var. Fakat bu uygulamada ki sıkıntılar toplumun bazı kesimlerinde lehlerine yorumlandığı için fazlaca hissedilmedi. Örneğin, Cumhurbaşkanına tanınan yetkiler. Şimdi bu yetkiler kullanıldıkça yeni Anayasa çalışmalarına çok fazla taraftar görünmeyen kesimler bizzat kendileri değişim talebini dillendireceklerdir. Bu da Anayasa yapma konusunda istenen toplumsal uzlaşıyı sağlayacaktır.

3.Yaklaşan hatta bu yıl sonunda dahi olabileceği konuşulan Yerel seçimler yeni bir Anayasa yapmak için gereken zamanı daraltıyor. Oysa yeni bir Anayasa geniş zamanda , geniş çaplı bir katılımın tartışması ve üzerinde uzlaşmasıyla yapılmalıdır.

Yüksek öğretimde Başörtüsü yasağı kaldırılması ve yerel seçimlerin gerçekleştirilmesinden sonra , toplumun tüm kesimlerinin görüşlerine başvurularak mümkün olan en yüksek uzlaşıyla yapılacak bir Anayasanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Yorum Ekle