ARTIK YENİ ŞEYLER YAPMANIN VAKTİDİR.

Çok anlamlı, manidar, birçok dersi içerisinde barındıran bir seçim süreci yaşadık. Bence seçim ve seçimle ilgili yapılan farklı yorumlar bir “eser” de kayıt altına alınmalı ve siyaset okullarında okutulmalı. Çünkü demokrasinin gerçek efendisi olan millet bir akademisyen edasıyla tüm siyasilere mükemmel, “etrafını cami, ağyarını mani” bir ders verdi.

Konyalılar olarak biz de bu derslerden kendimizle ilgili olanları, bize gerekenleri alacağız. Konya merkezimiz Büyükşehirler arasında en yüksek oyu almasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Konyalı Tahir Başkana “seni takdir ediyor, benden istediklerinin hepsini sana veriyorum, takımını kur ve Konya’yı , dünya çapında “marka” şehirler arasına katacak çalışmalara imza at”  dedi.

Büyükşehirde en yüksek oyu almış olmanın avantajını Konya’ya hizmet olarak tahvil etmek Konya’da yaşayan herkes için bir zorunluluktur. Bu konuda tüm kamu, yerel  yönetim ve STK ların işbirliği halinde çalışmaları gerekmektedir. Farklı siyasi partilerden de olsa bu bir yerel yönetim seçimi olduğundan, başkanlarımızın rozetlerini ve siyasi düşüncelerini bir kenara koyarak hizmet için kenetleneceklerini umuyorum.

Konya merkez için Tahir Başkan projelerini seçimden önce açıklamıştı. Ben kendi alanımdan bir öneri de bulunmak istiyorum. Konya’da 4 bölgede sosyal riskin yüksek olduğu herkesin bildiği bir gerçek. Bu bölgelere özel, üzerinde iyi çalışılmış bir proje geliştirmek gerekiyor. Bu bölgelere proje geliştirmek ilçe belediyelerini aşar. Büyükşehir öncülüğünde ,merkez ilçe belediyeleriyle birlikte bu bölgeler üzerinde çalışılmalı. Bu gibi bölgeler üzerinde Türkiye ve Dünya’da yapılan örnek çalışmalar incelenmeli ve uygun modeller ilimize yansıtılmalı. Örnek vermek gerekirse Eskişehir Merkez Odunpazarı ilçesi Belediye Başkanı (yine seçildi, hayırlı olsun) Burhan SAKALLI’ nın ilçesinde geliştirdiği, uyguladığı ve başarılı olduğu “Odunpazarı evleri” projesi var. Daha önce insanların gündüz dahi geçemediği alanları ,yaptığı çalışmalarla canlı bir ticari hayatın olduğu, yerli-yabancı bir çok turistin uğradığı nezih, seçkin bir semt haline getirmiş başkan. Daha geniş bilgi için : https://www.cemilpasli.com/index.php?option=com_content&view=article&id=46

Sosyal riski yüksek yerler; bir şehri tek bir vücut olarak düşünürseniz , vücuttaki diş çürüğü gibidir. Diş vücuda göre küçük olsa da sürekli oradan vücuda yayılan olumsuzluklar vücudu her açıdan olumsuz etkiler. Yüce yaratıcı diş çürüğünün vücuda bu zararını en iyi kendisi bildiği için hepimizin bildiği “diş ağrısı” ile insanı ikaz eder. Derhal dişini tedavi ettirmesini ister. Bir şehrin gerçekten marka şehir olması için de ilk gereken kriterlerden birisi sağlıklı, sosyal riski en düşük, tüm semtlerinde 24 saat insanların hareket edebileceği bir şehir olmasıdır.

Tüm seçilen başkanlarımızı tebrik ediyor, iki günün eşit olmadığı, her geçen gün artan bir hız ve enerjiyle koştukları , kalıcı eserlere imza attıkları ,güzel hizmetlerle  dolu 5 yıl diliyorum.

Yorum Ekle