Oksijen deryası Akdağ’a gittiniz mi?

Saat 18.00 gibi Akdağ’a ulaştık.

Tenekede tavuk işlemlerine başladık.

Yemek ve çaydan sonra yürüyüş yaptık.

23.00 sularında, yani 5 saat sonra yoğun oksijeni kılcal damarlarımda hissettim.

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yer alan Sandıklı Akdağ Tabiat Parkı, alternatif turizm açısından çok ama çok önemli bir potansiyeli barındırıyor.

Akdağ; yemyeşil ormanları su kaynakları, uçsuz bucaksız çayırları;  zengin bitki örtüsüyle eş değerde yaban hayatıyla, (yılkı atları, geyik, domuz, tilki, kurt v.s.) insanı insanlıktan önceki doğal zamanlara kadar götürüyor.

Yılkı atları, yaban geyikleri ve doğal hayata dair her şey sizi bekliyor.

Özellikle sabah erken kalktığınızda kendinizi bir ‘’oksijen bulutu’’nun tam ortasında buluyorsunuz.

Yılkı atları etrafınızda otluyor ve onları çok yakından fotoğraflama imkanını buluyorsunuz.

Göleti güzelliğiyle doğa tutkunları için biçilmiş kaftan.

Tahmini 20 km. uzunluğunda olan Tokalı Kanyonu ve kanyondan Çivril gölüne dökülen Akçay görülmeye değerdir.

Kocayayla civarında, keşfedilmeyi bekleyen pek çok mağara vardır. Kanyon boyunca insanoğlunun ayak basmadığı mağaralar, trekking yapanların ilgisini çekecek güzergâhlar bulunmaktadır.

Doğal peyzajı bozmadan yapılan patika yürüyüş yolları, atlı gezi yolları, bisiklet parkurları, yaban hayatı izleme noktaları, gölcükler, günübirlikçiler ve kampçılar için sosyal tesisler  ve kameriyeleri ile özellikle hafta sonları ziyaretçi yoğunluğunun yaşandığı parkta doğaseverler, enerjisini güneş panellerinden karşılayan bungalov evlerde konaklama imkanı buluyor.

Tabiat parkına gelenler, başta yılkı atları ve geyikler olmak üzere bölgedeki doğal yaşamı gözlemleyebiliyor.

Doğallığı arayan, gerçekten kafa dinlemek ve yoğun oksijen tedavisiyle vücudu tamamen revizyondan geçirmek isteyen tüm dostlarıma Akdağ’da 5 gece kalmalarını öneriyorum.

Milli Parklar Müdürlüğü’nün işlettiği bungalov evlerde kalmak için Sandıklı Şeflik Numarası: +90 272 512 00 70 arayabilirsiniz.

Comments 2

  • Pala6 Temmuz 2022 at 19:48

    Selamunaleyküm. Tenekede tavuk nasıl oluyor?

    • cemil7 Temmuz 2022 at 14:39

      a.s. kardeşim. Pilici saç ayağı gibi yaptığın 3 adet üçgen oluşturacak şekilde 30 santimlik değneklere geçiriyorsun. Üçgen alt geniş kısmına kase yerleştiriyorsun, yağın birikmesi için. O yağla pilav yapabilirsin. Tavuğun tuzu, derisini salça, zeytinyağı, kekik, isot v.b. keyfine göre terbiye ediyorsun. Üzerine 18 kg lık yağ tenekesini kapatıp, alt tarafları toprakla kapatıyorsun. Tenekenin etrafına ateş yakıyorsun ve 40 dakika civarında alevli ateşte tenekeyi kızdırıyorsun. 40-45 dakika sonra kızarmış tenekede tavuğunuz hazır, afiyet olsun.

  • Yorum Ekle