“MEK” ler . Çok güzel hareketler bunlar

Mek: Meslek edindirme kursları. Komek , Mermek , Selmek , Karmek .Konya Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin meslek edindirme kursları çok mükemmel işler yapıyorlar. Yaygın eğitim alanında Halk eğitimlerle uyum içerisinde on binlerce kursiyere “altın bilezik” kazandırıyorlar sürekli olarak.

Yıl sonu sergilerine katıldığımızda , on binlerce orijinal , göz-nuru , el emeği (hand-made) ürünün ortaya konduğunu görüyoruz.

Geniş bilgi almak isteyenler Konya belediyelerin internet sitelerinden faydalanabilirler. Ben özellikle bu güzel hareketlerle ilgili 3 öneride bulunmak istiyorum:

1-) Bu “mek “ lerin bu gün gelinen seviye itibariyle daha da geliştirilerek , profesyonel anlamda kurumsallaşmasının sağlanması. Bina , her tür fiziki imkanlar ve eğitim-öğretim kadrosuyla birlikte tam bir kurumsallığa kavuşturulması.

2-) Bu güzel hareketin ulusal ve uluslararasına alana taşınması için gereken her türlü çalışmanın yapılması.

3-) Bu çalışmaların , özel çaba ve projelerle Sosyal Riski Yüksek Bölgeleri de içine alacak şekilde genişletilmesi. Çünkü 5/4 ü işsiz olan bu bölge halklarının “mek” lere diğer semtlere göre çok daha fazla ihtiyacı olduğu kanaatini taşıyorum.

İşsizlik dünyanın en zor işi dostlar. İnsan psikolojisine işsizlik kadar zarar veren çok az etken vardır. İşsiz insan nefis ve şeytanın yönlendirmelerine en açık insandır.

Bu sebeple “mek” lerin çok güzel hareketler olduğunu düşünüyor , emeği geçenleri tebrik ediyor , onlar için alkış istiyor , zili çalıyor ve önerilerimin dikkate alınacağını umuyorum.

Yorum Ekle