PEYGAMBERİM EN ÖNEMLİ REHBERİM

Her şeyde olduğu gibi yemek içmek ve uyumak ve diğer tüm faaliyetlerde en güzel örnekleri iki cihan serveri peygamberimden öğrendim. Onu tavsiyeleri bu güm tıbbi nebevi ismiyle ilim adamları tarafından da onaylanıyor.

Peygamberimiz ‘İnsanoğlu midesinden daha zararlı bir hap doldurmamıştır. İnsanoğluna belini doğrultacak birkaç lokma kâfidir. Mutlaka yemesi gerekirse, midesinin üçte birini yemeye, üçte birini içmeye üçte birini de nefes alıp vermeye (havaya ) bırakmalıdır.’ buyurmuşlardır. Yine hadislerinde ‘Birçok hastalığın gerçek sebebi çok yemedir.’ Ve ‘Allah’a en sevgili olanınız az yiyenleriniz, vücut bakımından da hafif olanlarınızdır. ’Başka bir hadiste ‘Sizlerden her kim vücutta sağlıklı, nefsinden, malından korkusuz ve huzurlu, günlük yiyeceği de yanında olarak sabahlarsa sanki dünyanın bütün nimetleri kendisinde toplanmış gibi olur.’

İbn-i Sina da;“İlm-i Tıbbı iki satırla topluyorum. Sözün güzelliği kısalığındadır. Yediğin vakit az ye. Yedikten sonra dört beş saat kadar daha yeme. Şifa hazımdadır” demiştir.

Yorum Ekle