Kutlu doğum haftasında Peygamberimi anlamaya daha fazla yoğunlaşmalıyım…

İnsanların en güzelini bir hafta boyunca daha yoğun olarak tekrar yad ettik. Kainatın şerefine yaratıldığı , Süleyman Çelebi’nin yazımıyla Yüce Allah’ın “Ben seni kendime ayine kıldım”  dediği  kutlu Nebiye ümmet olmak ne büyük bahtiyarlık…

“Hakiki fazilet odur ki düşman dahi tasdik etsin “ Hz. Peygamberin ahlakının güzelliğini, faziletlerini , ona iman etmeyen insanlar bile tarih boyunca ve bu gün itiraf ediyorlar, tasdik ediyorlar.

Bana göre Peygamberin sayısız meziyetlerinden bu gün vurgulanması gereken en önemli faziletleri: Şefkati, merhameti ve afv ediciliği.

Bu gün insanlar su dan sebeplerle birbirlerini kırıyor, yaralıyor, öldürüyor. Oysa hepimiz Ademoğullarıyız, hepimiz kardeşiz, dünya da herkese yetecek kadar.

“İman etmedikçe cennete gidemezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız zaman birbirini seveceğiniz şeyi söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız.” Yani tanıdığınıza tanımadığımıza mutlaka selam verin ve bunu lütfen gülümseyerek , en şirin sevimli haliniz, tavrınız ile yapın.

Prof. Dr. İskender Pala’yı dinledik. Peygamberimizi gerçekten harika anlattı. Bu topraklarda Peygamberin nasıl sevildiğini yaşanmış ibretlik hikayelerle aktardı. Nebinin bize tavsiye ettiği “sevgi” ile bu toprakların nasıl yıkandığını , bezendiğini, beslendiğini ve rengarenk çiçekler açtığını anlattı. O çiçeklerin en güzelleri lale ve gül dü. Lale Allah ,gül Peygamber demekti. En güzel laleleri ve gülleri bu topraklar bu millet yetiştirdi ve yetiştiriyor.

Hoca bu hafta anısına Peygamber hatırına bizden bir söz istedi ve dedi ki: “Ona muhabbetimiz varsa onun hatırı için her gün en az bir iyilik yapalım, bir kötülükten vazgeçelim”

Bediüzzaman  Peygamberin bize bıraktığı sünneti seniyye yolundan bahsederken “Onun yolundan en küçük bir inhiraf (ayrılık) hayatı azaba çeviriyor ,onu taklit ederek, onun gibi yaparak  yaptığımız gündelik zaruri işlerimiz (yemek, içmek, uyumak gibi) onu hatırlayarak yaptığımız için ibadet hükmünde bize sevap kazandırıyor” der.

Hepsinden daha vurgulu olan hakikat “Ey Resulüm de ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Ali İmran 31) Yani Alemlerin Rabbinin rızasını kazanmak onun ifadesiyle Peygamberine uymaktan geçiyor.

Haydi dostlar , hep beraber uyalım o insanlığın efendisine ta ki dünya ve ahiret saadeti bizim olsun.

Yorum Ekle