“Hatunu dûn(aşağı) olan millet zebûn(köle) olur”

Yenidoğanlılar Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (YENDER)’nin İkra’r Gençlik Merkezinde Cumartesi günü saat 20.00’de düzenlediği “Ailede Huzur ve Mutluluk” konulu konferansta konuşan Aileyi Destekleme Derneği(ADED) Başkanı Yazar Aile Uzmanı Cemil Paslı “Hatunu dûn(aşağı) olan millet zebûn(köle) olur.” dedi.

Toplumun temel yapı taşının aile, ailenin temel yapı taşının ise eş ve anne olarak kadın olduğunu söyleyen Paslı; “Sağlıklı birey ve huzurlu toplum için mutlu aileler kurulmalıdır. Erkeklerin baba ve eş olarak temel görevlerinin, kadının eş ve özellikle anneliğini fıtratına uygun olarak ifa edebileceği gerekli şartları oluşturmaktır. Sağlıklı birey ve huzurlu toplum için devlet, 0-3 yaşta çocukların anneleriyle beraber büyüyecekleri düzenlemeleri yapmalıdır. Kadınların en büyük kariyeri anneliktir.”dedi.

Paslı; “Mutluluk için hayatımızdaki öncelik; aşkın varlığımız Rabbimizle ilişkilerimiz,  içkin varlığımız olan eşimizle ilişkilerimiz ve taşkın varlıklarımız olan çocuklarımızla ilişkilerimiz şeklinde sıralanmalıdır. Özellikle 0-3 yaşta çocuğun anne ve baba yakınlığıyla büyümeli. Kur’an-ı Kerim’de Bakara 233, Ahkâf 15. ve Lokman 14. Ayetlerde annelerin bebeklerini en az 24 ay emzirmeleri emredilmektedir. 0-3 yaşta özellikle anneye doymayan çocuklarda ‘oral fiksasyon’ sendromu gelişmekte, bu sendrom bir ömür bireyi olumsuz etkilemektedir. Bağımlılıklardan hırsızlığa, obeziteden psikolojik rahatsızlığa bir patolijinin temelinde insanın anavatanı olan çocuklukta, özellikle 0-3 döneminde yaşanan anne yoksunluğudur. Her anne-baba adayı ‘oral fiksasyon’ konusunda eğitilmelidir.”dedi.

Toplumdaki geleneksel aile düzeni, modern toplum ve çekirdek aileye dönüştüğü için evlilik öncesi ve sonrası ciddi eğitimlerle aile kurumunun korunması gerekmektedir.  Bütün sıkıntılarımıza rağmen dünyada millet olarak Japonlarla beraber en sağlam aile kurumuna sahibiz. Elbette almamız gereken tedbirler var, ama karamsar değiliz, aksine umutluyuz.”dedi.

Kaynak: Konya YENDER’de “Ailede Huzur ve Mutluluk” konuşuldu

Yorum Ekle