“Ailede mutluluğun sırları”

Uzman Eğitimci Cemil Paslı, mutlu aile olabilmenin yollarını açıkladı.

Son yıllarda aile üzerine eğitimler ve çalışmalar yapan Sivas İmam Hatipliler Derneği, Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Benim Ailem” projesini hayata geçirdikten sonra eğitimlere başladı.

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Ergün Göze Salonunda gerçekleştirilen eğitime konuşmacı olarak aile üzerine önemli çalışmalar yapan ve kitapları bulunan Uzman eğitimcisi Cemli Paslı katılarak ailenin toplumun çekirdeği olduğunu ve  aile bireyleri arasındaki ilişkilerin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ebrdullah Ermavuş’un Kur’anı kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan İmam Hatipliler Derneği Başkan Yardımcısı Fatih Mehmet Erdem, dernek olarak aileye büyük önem verdiklerini ve Konya Rıbat Vakfı ile işbirliği yaparak aile mektebini hayata geçirdiklerini söyledi.

Ailenin binanın temel taşı olduğunu vurgulayan Erdem, son yıllarda evlenenden çok boşanan çiftlerin olduğunu dile getirerek, “Dernek olarak Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ‘Benim Ailem’ projesini hayata geçirerek  alile ve gençlik konusunda eğitimler vereceğiz. İlk eğitimimizde uzmanımız tarafından mutlu aiel olmanın yolları konusunda bilgi verilecek. Sağlıklı ve bilinçli gençlerin yetişmesine katkı sağlamak istiyoruz. Bu nedenle eğitimlerimiz devam edecek”dedi.

Ailede huzur ve mutluluğun temel kurallarını anlatan Aile Uzmanı Cemil Paslı, ailede eşlerin birbirlerine gerekli saygı ve sevgiyi göstermesini , çocuklarını ihmal etmemelerini istedi.

Ailenin toplumun çekirdeğini oluşturduğunu , ailenin huzur ve mutluluğu için 9’S adlı mutluluk formülünü açıklayan ve önemini anlatan Paslı hazırladığı sunum eşliğinde mutluluk formülleri hakkında bilgi verdi.

Hazırladığı formüller hakkında açıklamalarda bulunan Paslı, “Mutluluğunu vesileleri sohbeti paylaşmak, sofrayı paylaşmak, sevgiyi paylaşmak, sabrı paylaşmak, seccadeyi paylaşmak, seyahati paylaşmak, samimiyeti paylaşmak ve sistemi bütün paylaşılan unsurları ile paylaşmaktır”dedi.

Aile kurumunun insanlık tarihi kadar eski olduğunu ve üzerinde Allah ve Rasulünün hassasiyetle durduğunu vurgulayan Paslı, ancak ailenin zamanla yıprandığını ve sıcaklığını sürekli kaybettiğini dile getirerek, aile içi iletişime çok önem verilmesini ve sağlam olmasını istedi.

Özellikle gençlere de mesajlar veren Aile uzmanı Paslı, geç evlenilmemesini, evleneceklerin birbirlerine sevgi göstermesini, saygılı olmalarını , evlenen çiftlerin çocuklarından fazla uzak kalmalarını önerdi.

Aynı zamanda Konya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı da olan Uzman Eğitimci Cemil Paslı, ailenin önemini ayet ve hadislerle anlattı.

Programın sonunda Sivas İmam Hatipliler Derneği Başkan Yardımcıları  Fatih Mehmet Erdem ve Hüseyin Emre Aktaş tarafından , eğitimci Cemil Paslı’ya Kur’anı Kerim ve rahle hediye edildi.. Eğitimci okuyucularına kitaplarını da imzalamayı ihmal etmedi.                                                

Yorum Ekle