Huzur Akademisi Projesi kapsamında ‘Aile Huzur ve Mutluluğunun Sırları’ İle İlgili Konferans

İl Müdür Yardımcımız Uzm. Cemil PASLI Konya Müftülüğünce düzenlenen Gençlere Aile ve Dini Rehberlik (Gençlik Akademisi) Projesi kapsamında Aile Huzur ve Mutluluğunun sırları anlattı.
PROJENİN AMACI; Halkı din konusunda aydınlatma yükümlü bulunan Başkanlığımız, İslam Dininin temel kaynaklarından beslenerek İslam kültür mirasını anlayan ve anlamlandıran gençlerin yetişmesi noktasında da çalışmalar yapmaktadır.
Toplumun çekirdeği olan ailelerin sağlıklı bireylerden meydana gelmesi son derece önemlidir. Ailenin temel taşı olan, bugünün geçleri, yarının annelerinin, eğitimi Konya İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Büromuzca çok önemsenmektedir. Bu bağlamda gençler için yaptığımız projelerimize bir yenisini daha eklemek bizi heyecanlandırmaktadır.
Bu projemizde hurafeye dayalı geleneksel İslami anlayıştan uzak, sahih bilgiye dayanan, ahlak merkezli bir yaklaşımla geleceğin annelerinin aklına, gönül dünyasına hitap etmeyi hedefledik.
Huzurlu ve mutlu ailelerin, “imanlı, güncel, kaliteli ve derin” bir gençlik tarafından inşa edilebileceği düşüncesiyle bu gençliğin yetişmesine katkı sunmayı amaçladık.
PROJENİN ÖZETİ:

  1. Lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan yüz kişilik gurubumuza İl Müftülüğü Hacıveyiszade Konferans Salonu ve Hacıveyiszade Camii altındaki üç derslikte hafta içi her gün öğleden sonra ders verilecektir.
  2. Kur’an’ın tecvit kaidelerine uygun okunması yanında, anlamıyla da buluşmasını sağlamak amacıyla, Kur’an’ın gösterdiği aile modellerini tanıtmak, konuyla ilgili ayetlerin tefsirini sunmak. Bunun yanında Kur’an Arapçası eğitimini vermek.
  3. Sünneti ve “en güzel örnek” Allah Rasulünün hayatı ve aile yaşantısı hakkında siyer ve hadis eğitimi verip, kırk hadis ezberine teşvik etmek.
  4. Halin bilgisine kayıtsız kalmamak için ilmihal dersleri vermek.
  5. Ashab-ı Kehf, Hz. Hüseyin, hz.Yusuf, hz.Meryem, Zeynep Gazali, Metin Yüksel] gibi İslamın örnek gençlerini günümüz gençlerine tanıtmak.
  6. Sosyal bilimlerden istifade edilerek psikolog, kişisel gelişim uzmanı vb. kişilerden yardım alınarak çağımız gençliğinin sorunlarına çözümler bulmaya çalışmak, eş seçimi, aile iletişimi, çocuklarla iletişim gibi konularda katılımcıları bilgilendirmek.
  7. Gençlerimizin, musikisi kültürünü tanımaları bakımından tasavvuf musikisi dersi verilip, koro oluşturulacaktır.
  8. Program sonunda katılımcılara piknik düzenlenip, hediye ve törenle belge verilecektir.
PROJENİN HEDEF KİTLESİ: Lise ve üniversite öğrencileri

İl Müdür Yardımcımız Paslı sunumu sonrası kitaplarını imzaladı.

 

Yorum Ekle