Gençlik Akademisinde Aile içi mutluluğun püf noktalarını anlattık.

İslam Dininin temel kaynaklarından beslenerek İslam kültür mirasını anlayan ve anlamlandıran gençlerin yetiştirilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığının öncülüğünde, Konya İl Müftülüğü ve Gençlere Aile ve Dini Rehberlik Akademisince (Gençlik Akademisi) ortaklaşa yürütülen proje kapsamında “Aile Hayatının Mutluluğu ve Çocuk Eğitimi” konusunda konferans verildi.

Konya Ticaret Odası Konferans Salonunda düzenlenen programa, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Cemil Paslı konuşmacı olarak katıldı.

http://www.konyamuftulugu.gov.tr/index.php/genel-duyurular/1369-yaz-donemi-genclik-akademisi-ders-programi-ve-katilimci-listesi

Aynı zamanda eğitim uzmanı olan Paslı, salonu dolduran lise ve üniversiteli kız öğrencilere mutlu bir evliliğin püf noktalarını anlattı. Bugünün gençleri geleceğin anne adaylarına “Evlilikte 5N 1K” ile “Aile Huzur ve Mutluluğu İçin 9S” kuralı hakkında bilgi veren Paslı, evlilik hayatında eşlerin birbirleri ile olan ilişkileri ve çocuk eğitimine değindi.

Aile hayatımızın mutluluğu için temel önceliğimizin 9S’den geçtiğini belirten Paslı, bunların sohbet birliği, sofra birliği, seyahat birliği, seccade birliği, sevgi birliği, sayfa birliği, samimiyet, sistem ve sabır olduğunu söyledi. Peygamber Efendimizin de hayatından örnekler veren Paslı, eşler arasındaki ilişkilerin elbise gibi örtücü, koruyucu, güzelleştirici ve uyumlu olması gerektiğini sözlerine ekledi. Aile içi mutluluğun üçlü saç ayağını oluşturan anne, baba ve çocuk ilişkilerine de değinen Paslı,  çocuk gelişiminde verilen eğitiminin %75’ini çocuk aileden aldığını söyledi.

Böylesi bir projeye katkıda bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Paslı, “Toplumun çekirdeği olan ailelerin sağlıklı bireylerden meydana gelmesi için ailenin temel taşı olan bugünün geçleri ve yarının annelerinin eğitilmesi, huzurlu ve mutlu ailelerin oluşumunda önem arz etmektedir. Bu bakımdan emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. Paslı, programın sonunda kitaplarını imzaladı.

Gençlik Akademisi Programı için bknz:http://www.konyamuftulugu.gov.tr/index.php/genel-duyurular/1369-yaz-donemi-genclik-akademisi-ders-programi-ve-katilimci-listesi

Yorum Ekle