‘Ekmek olmadan sofra bezenmez’ (Mevlana) Cihanbeyli’de ekmek okulu

Hz. Mevlana’nın mükemmel ifadesiyle ‘ekmek’ insan hayatında birçok açıdan çok önemli bir konuma sahip. Helal lokma, sağlıklı beslenme, lezzet gibi açılardan bakıldığında ekmek hayatımızın önemli temel taşlarından biri.

Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’ın ameliyat olmak zorunda kaldığı rahatsızlığı da  dahil , bu günkü sağlık problemlerimizin özellikle sindirim sistemi , bilhassa bağırsak rahatsızlıklarında yediğimiz ekmeğin kalitesi belirleyici bir rol oynuyor dostlar. Liften , kepekten, rüşeymden tamamen arındırılmış, katkı maddeleriyle bize sunulan ekmek konusu herkesin hassasiyetle üzerinde durmayı hak ediyor.

‘Her işin başı sağlık değil iyi bir eğitimdir’ başlığıyla bir yazı yazdım. Evet. Her konuda önce eğitim diyorum. Her öğünde vazgeçilmez katığımız olan ekmek konusunda da eğitime ihtiyacımız var.Vatandaş olarak ne yiyoruzu araştırıp en sağlıklı ve doğru tercihi yapmak zorunda olduğumuz muhakkak.

Bu açıdan bakıldığında ekmek üreticileri daha kaliteli ve sağlıklı ekmek  üretmek konusunda en fazla eğitime ihtiyacı olanlardan.

Salı günü 4 arkadaş Ankara’dan Konya’ ya dönerken kadim dostum , ağabeyim Mustafa Yılmazkart’a uğradık.Mustafa ve Hamit kardeşler  her zaman ki güler yüzleriyle karşıladılar. Kardeşler ; Mevlana Unları Fabrikası ,Oteli ve Cihanbeyli’nin farklı noktalarında açılmış olan Mevlana Unlu Mamulleri işyerlerini yönetiyorlar. Her uğradığımda ekmek ve unlu mamullerle ilgili yeni ve farklı bir  gelişmeye imza attığını gördüm Mustafa ağabeyin. Bu kez gömeç , rüşeyli ekmek , Selanik gevreği ve ‘ekmek okulu’ndan bahsetti.


‘Ekmek okulu’nu birlikte gezdik.Baştan sona ekmek ve unlu mamullerle ilgili tüm eğitim bizzat uygulamalı olarak veriliyor ehil öğretmenleri tarafından gençlere.Okulun içinde tüm bölümler düşünülmüş.Halk eğitimle koordinasyon halinde eğitilen gençlere eğitimdeki tüm kademeler tamamlandığında ‘sertifika’da veriliyor ve ‘Ekmek ve Unlu Mamuller Ustası’ unvanını alıyorlar.

Hijyene en üst düzeyde dikkat edildiğini müşahede ettiğimiz okulda öğrencilerin imal ettiği farklı ürünlerin tadına baktık.Gerçekten eğitimli insanların elinden çıkan ürünlerin tadı da bambaşka oluyor. Merak edenler Konya’dan Ankara’ya giderken Cihanbeyli’ye girmeden sağda Mevlana Un Fabrikası ve Unlu Mamullerine uğrayıp hem bilgi hem de eğitimli ustaların yaptığı çok farklı gömeç, Selanik gevreği, rüşeymli ekmek gibi ‘özgün’ ürünlerden alabilirler.

Biz uğradığımızda ‘Helal’ sertifikası için görevlilerde çalışmalarını sürdürüyordu.Yani tüm mamullerin uluslar arası anlamda ‘helal’ sertifikası da olacak inşallah.

‘Ekmek okulu’yla  mükemmel bir iş çıkarmış Mustafa ağabey. ’Marketing dönemi sona erdi farketing’ dönemindeyiz , bu mükemmel okulu Konya ve diğer şehirlere de taşımalısın’ tavsiyesi ve ısrarıyla ayrıldık Cihanbeyli’den.

Yorum Ekle