“Nasreddin Hoca Enformasyon Üstatlarımızdandır”

Bu yıl 56 ncısı düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri programı gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle devam ediyor. 5 Temmuzda başlayan kutlamalar kapsamında düzenlenen sempozyum, sergi açılışları, atölye çalışmaları, konserler, karikatür çalışmaları, yarışmalar, yerli ve yabancı halk dansları gösterisi, Hacivat-Karagöz gösterisi, geleneksel orta oyunu, tiyatro, şiir ve ney dinletisi, hediyeleşme ve iftar programlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Akşehir’deki etkinliklere katılan Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Cemil Paslı, “Nasreddin Hoca’nın zamanın bilge enformasyon üstatlarından birisi olduğunu” söyleyerek, “Hoca Nasreddin, halkla çok sıcak ilişkiler içerisinde, tamamen onlardan birisi olarak, onların dilini kullanarak onları bilgilendirmiş, insanları gülümseterek ve düşündürerek kalıcı bilgiler vermiştir” dedi.

Günümüzde de kalıcı eğitim yolunun insanları düşündürerek ve gülümseterek vermekten geçtiğinin altını çizen Paslı, “Bilginin kazanılmasındaki üç temel esasın, kişinin hitap ettiği çevreyle bütünleşmiş olmasının yanı sıra kişinin konuştuğu bilgiyle hayatı arasında tam bir uyum içinde bulunması ve kişinin konuştuğu bilgiyle karşısındakinin gönlüne hitap etmeyi başarabilmesi olduğunu” sözlerine ekledi. Paslı, katıldığı programda Nasreddin Hoca’nın kavuğunu giyerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorum Ekle