Gerçek güzelliğin sırlarını bilmeliyiz…

Güzel dudaklarınızın olması için dudağınıza acı, çirkin söz değdirmeyin.

●Güzel gözleriniz olsun istiyorsanız güzel insanlarla göz göze gelin,gerçek dostlar edinip onlarla sık sık bir araya gelin.

●İdeal vücut ölçülerine sahip olmak ve hep ince kalmak istiyorsanız ,yemeğinizi yoksullarla ve açlarla paylaşın.

●Alımlı saçlara sahip olmak istiyorsanız , çocuğunuzun günde en az bir kez onları okşamasına izin verin.

●Dikkat çekici pozlar vermek istiyorsanız ,yanınıza bilgelik ve tevazuyu alarak yürüyün.Asla cahilce ve gururla yürümeyin.

Genç ve güzel kalmak istiyorsanız daha çok gülümsemeliyiz…

Gülümsemek sadakadır. Pozitif enerjidir. İnsan gülümsediğinde yüzünde 17 kas , somurttuğunda 54 kas görev yapıyor.Dolayısıyla gülümseyen insanların yüzleri daha zinde,kendileri daha genç kalıyor.

Yumuşak ve tatlı sözlü olmalıyız…

Yüce Allah H.z Musa ve Harun’a “Firavuna gidin ve ona yumuşak söz söyleyin” demiştir. Peygamberimiz “Rıfk ve nezaket bir şeyde olduğu vakit onu güzelleştirir, bir şeyden çekilip alındığı vakitte o çirkinleşir.” der. Atasözlerimizde ”insanın eti yenilmez , derisi giyilmez tatlı dilinden başka neyi var.”, “tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” denilmiştir.

Asla karamsar olmamalıyız…

Peygamberimiz:”Kim insanlar helak oldu helak oldu derse , en evvel kendisini helak etmiştir.” buyurdu. Karamsar insan en evvel kendisine zarar verir. Çünkü ümit insanın her şeyidir.Onu kaybettiğinde her şeyini kaybetmiştir.

H.z Ali efendimiz:”Bir Müslüman en büyük günahı işlese bile Allahın o günahı affedebileceği ümidiyle tövbe etmelidir.Eğer Allahın affetmeyeceği ümitsizliğine kapılmak o günahtan daha büyük bir günahtır “der.

Okumadan olmaz: Okumalı, çok okumalı, daima okumalıyız…

Dinimizin ilk emri “oku”. Peygamberimiz:”İnsanlar helak oldu alimler kurtuldu, alimler helak oldu ilmiyle amel edenler kurtuldu,ilmiyle amel edenler helak oldu ilmiyle yalnız Allah rızası için amel edenler kurtuldu,onlarda bir uçurumun kenarındadır.”hadisiyle her şeyin ilimle başladığını ifade etmiştir.Allah’tan da hakkıyla yalnız alim kullarının korkacağını Yüce Allah’ımız kendisi kitabında ifade etmiştir. H.z Ali efendimiz:”Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyerek okuyup öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu ifade etmiştir.

Peygamberimiz “Sabahleyin kalkıp ilimden bir mesele öğrenmen bin rekat nafile namaz kılmaktan evladır” demiştir.Yine Peygamberimiz bir gün mescidine girdiğinde , mescidin iki köşesinde iki cemaat görür.Cemaatin biri ilimle biri zikirle meşgul olmaktadır.Peygamberimiz ikisinin de hayırlı olduğunu ifade ettikten sonra “innema buistu muallimen: Ben muallim olarak gönderildim “ der ve ilim ile meşgul olanların arasına oturur.

Peygamberimiz ümmi , okuma yazması yok idi.Ona gece namazı farz idi.Yani o okumasını her gece Kuran-ı Kerim’den yapar.Cebrail’den dersini alırdı.Biz de Kuran-Kerim’i sürekli masamızın üzerinde tutarak, her gün ondan ve diğer kitaplarda okuyarak kendimizi zinde tutmak zorundayız.

Çünkü bu din okumadan yaşanmaz. Okumadan din bilinmez.Okumadan Yüce Allah tanınmaz.Okumadan imanımız tahkiki olmaz taklidi kalır.Kısaca okumadan insanı kamil olunmaz.

Yorum Ekle