BU YIL İÇİN BÜYÜK TEFTİŞİN SON GÜNLERİNDEYİZ

Dünyaya imtihan için gönderilen insanın en kıymetli sermayesi zamandır.

Zamanı daha çok bir yıllık dilimlerle ifade ederiz.

Zira yıllık alışkanlık tekrar edilir çoğu zaman.

Alışkanlıkları terk etmek ve değiştirmek çok ama çok zordur.

Bu sebeple hayatımızı olumlu alışkanlıklarla donatmak en akıllıcası.

Bu olumlu davranışların kazanılmasında da en çok ihtiyacımız çelikten bir irade.

İşte Recep-Şaban ve Ramazan ayları hayatımızı disiplinize etmek ve irade eğitimi açısından çok önemli bir destek sağlıyorlar bizlere.

O halde hayatımıza her yıl bir müfettiş edasıyla katkı yapan Recep-Şaban ve Ramazan aylarına yakından bakalım.

Alışılmasının önüne geçmek ve yılın tüm zamanlarına nüfuz etmek için her yıl 10 gün önceden gelir.Gelmeden Recep ve Şaban isminde 2 yardımcısını gönderir. Yardımcılar üstadları olan Ramazan konusunda ev sahiplerini bilgilendirir ve onun ziyaretine hazırlarlar. 

Ve muhteşem bir eda ile gelir Ramazan. Hediyelerle , müjdelerle , temizlik maddeleriyle gelir.Ruhumuzu , kalbimizi , gönlümüzü temizler.Bizi fabrika ayarlarına döndürmek için gayret eder.Bu 3 aylık manevi check-up aynı zamanda diğer 9 ayın aynı şeklide yaşanması içindir. 

Ciddi  , şefkatli , merhametli bir müfettiş gibidir Ramazan ve yardımcıları Recep ve Şaban. Bize çok şey getiriler ve bizden çok şey götürüler.Önemli olan onları önemsemek , ciddiye almak ve nasihat ve ikazları dinlemek. 

Dünyevileşmenin zirve yaptığı , madde ve bedene yatırımda korkunç bir yarışın içindeki insanoğlu için Ramazan tam bir rahmettir.Maddeten elinin eteğini oruçla çeken insan ruhunu hatırlar.Rabbinden bir parça olan ve maddenin ve bedenin inceldiği kadar kendini gösterebilen ruhun bayramıdır Ramazan.

Mevlana öyle der:Beden ve madde ağaçlarının inceldiği kadar ruhun ışıkları huzmeler halinde kendini gösterir.

Bedenin kalınlaştığı maddenin hakim olduğu ormanda ruhun ışıkları görülmez. Ölümü hayatın merkezine almayı da Ramazan bize öğütler.Asıl hayatın ölümle başlayan baki bir ömürde olduğunu ve oraya atıfta bulunan her hareket ve sözün değerli olduğunu anlatır bir ay boyunca.

2 yardımcısını da alarak bayramla beraber bir kez daha veda edecek bize kutlu misafir.

Belki seneye onu misafir edeceğiz belki de edemeyeceğiz.Ama şu gerçek ki ömrümüz olursa yine gelecek ve bizim yüzümüze dikkatli bir şekilde bakarak:’Seni fabrika ayarlarına döndürmüştüm. Ne yaptın yine ayarları bozmuşsun.’ Diyecek.Biz de mahçup bir eda ile ; ’Ne yapalım üstad , insanız , aciziz , ahirzaman , fitne şarlar v.s.’  mazeret beyan edeceğiz. O yine vazifesini yapacak.

Tabii daha değerli olan onun öğütleriyle fabrika ayarlarına döndürdüğümüz hayatımızı aynen yaşamaya devam etmek.

O zaman o kutlu misafir ve onu gönderen rabbimizi daha hoşnut etmiş oluruz.

Bayramlar bu teftişin kapanış toplantısı.Bu toplantı hepimiz için , tüm okuyucularım için bütün yıla yayılan bir hayra vesile olur inşallah.

Unutmayalım ömür bir bulut gibi hızla geçiyor.Zaman hızla geçecek ve misafirimiz dosyalarıyla yine gelecek.

Ömrü bu ihsan bilinciyle yaşamamız dileklerimle hepinizin bayramı bayram olsun.

Zira ömrünü Ramazan gibi yaşayanın ahireti bayram olur.

Rabbim bizi o bahtiyar kullarından eylesin.

Yorum Ekle