“Mezhepsel ayrımcılık tuzağına düşmememiz lazım”

MÜSİAD Konya Şubesi toplantı salonunda gerçekleşen programda açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Cuma Toplantıları Komisyon Başkanı Lokman Koyuncuoğlu, “Uzun zamandır istikrar içinde olan Türkiye’yi etnik ayrımdan sonra mezhepsel ayrıma kışkırtmaya çalışan odaklar var. Bu mezhepsel ayrım İslam dünyasının şu anda en büyük problemi. Başta Irak ve Lübnan olmak üzere Ortadoğu’nun önemli bölgelerinde Şii – Sünni çatışmalarının körüklendiğine şahit oluyoruz. Bir gün bir Sünni camiinde, bir gün bir Şii camiinde bombalar patlıyor. Dünyaya yön veren emperyalist unsurlar İslam coğrafyasına direk müdahale yerine mezhepsel iç çatışmalarla Müslümanların bulunduğu bölgeleri kan gölüne çevirmeyi planlıyorlar. Bu sebeple mezhepsel ayrımcılığa düşmeden ümmet bilincinde yaşayabilme düşünce ve duruşa sahip olmamız gerekiyor. Üzerimizde oynan büyük oyuna gelmemeliyiz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. 2006 yılında Türk Aleviliği, 2013 yılında ise Anadolu Aleviliği isminde kitap yayınladığını belirten Gazeteci – Yazar Cemil Paslı, “Alemi İslam’da etnik temele dayalı ayrılıklar geçtiğimiz dönemlerde fazlasıyla kullanıldı, şu anda daha çok mezhebe yönelik konular üzerinde çalışılıyor. Bu nedenle bu konuyu doğru bilmek için çalışmalar yapılıyor. 2006 yılından sonra çalıştaylar yapıldı. Buralarda şunu gördü, taraf birbiri ile bir araya gelirse, görüşürse, konuşursa bu meselelerin minimize edileceğini eğer bu yapılmazsa geçmişten bu yana birçok defa karşılaştığımız bu mesele her alanda tekrar karşımıza çıkacaktır” dedi.

Sıkıntılarımızın kaynağının sıffin olayı ile beraber başladığını belirten Cemil Paslı, “Ben olayı Hz. Ali ile Hz. Muaviye arasındaki yaşanan sıffin olayının ardından İslam alemi bir kırılma yaşamıştır. O zaman başlayan ayrılık birçok şeye rengini vermiştir, hala bugün yansımaları da vardır” şeklinde konuştu.

İstanbul’da yapılacak 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim ismi verilmesinin ardından yapılan tartışmalara değinen Paslı, “Çok güzel bir işaret fişeği yaktın ama altını beslememiz lazım deki Yavuz buydu. Yavuz İttihad-ı İslam aşığıydı. Bütün davasının Müslümanları bir arada tutmak olduğunu söyleyen birçok şiirleri var. İmamın cemaate dönmesinin hikmeti yüzüne tek tek bakarsın bir tanesinde biraz değişiklik varsı bir dakika problem nedir dersin? Devletin olaya böyle bakması lazım. O yönde bakarsan Sabiha Gökçen Havaalanının isminin de değişmesi gerekli” ifadesini kullandı.

Yorum Ekle