Çarşamba, Mart 03, 2021

Text Size

TarihDevletlerin milletlerin tarihine göz attığımızda sürekli yükselişler , zirveler ve inişleri görürüz. Bunlar İbn Haldun’a göre mukadder olaylardır.

Devletler insan gibidir. Çocukluk , gençlik , olgunluk (ustalık) ve yaşlılık ve ölüm. Bediüzzaman Said Nursi İbn Haldun’un bu nazariyesine istisna getirir.Tamamen ilme dayalı , dünyada müspet tüm gelişmeleri yakından izleyen , o gelişmeleri derhal yapısına uygun hale getirerek uygulayan , kendini sürekli yenileyen ve geliştiren devletlerin bu kuraldan istisna olacağını ifade eder.İskandinav ülkeleri bu misale örnek olabilir.

16 bayraklı devlet tecrübesine sahip bir milletin çocukları şu an yükseliş şeridinde yol alıyorlar.Bu tespiti içeriden ve dışarıdan çok farklı kesimden insanlar dile getiriyorlar bu gün. Başbakanın ustalık eserimiz olacak iddiasına ve 2023 vizyonuna halk % 50 bir oyla karşılık verdi. Bu şu anlama geliyordu.’Görelim bakalım ustalık eserini , hatta ustaya yakışır adımlarla –biraz zor olacak ama – anayasayı dahi değiştirebilirsin , buyur yetki senin’ dedi halk.

Demokrasi: Halkın vekilleri vasıtasıyla kendini yönetmesi. Burada vekillerden kasıt asla  sadece milletvekilleri değildir.STK , Yerel Yönetim , Üniversiteler ve  medya v.b. diğer unsurlar bana göre meclis kadar önemlidir.Milletin kendini yönetmesi demek , sadece 4 yılda bir sandığa gidip oy vermek değil, sürekli ve etkin bir şeklide uygun kanalları işleterek kendi kaderine yön vermesi demektir.

Şu halde % 70 yakın bir oyla ustalık eseri iddiasındaki iktidar partisini destekleyen Konya ne yapmalıdır ?

Devamını oku...

Kısaca hayatı:

·        1876 – Bitlis’in Hizan İlçesine bağlı İsparit Nahiyesinin Nurs Köyünde dünyaya geldi.

·         1888 – Medrese eğitimini tamamladı.

Devamını oku...

Bedizüzzaman Said Nırsi’nin önemle üzerinde durduğu konular :

Kardeşlik ve şefkat

Üstad Hazretleri, bir risalesinde, "Memleket dahi bir hanedir ve vatan dahi bir millî ailenin hanesidir." (Şuâlar, Onbirinci Şuâ) buyurur. Hepimiz bu ailenin saadeti için bir şeyler yapmalı, bunu engelleyen sebeplerin karşısına yine hep birlikte çıkmalıyız. Zira aynı gemide seyahat eden yolcular gibiyiz. Gemiye verilecek bir zarar hepimize dokunacaktır.

Devamını oku...

(02.03.2010 tarihinde Konya Aydınlar Ocağında sunulan tebliğin haberi )


Aydınlar Ocağı’nda konuşan yazar Cemil Paslı, Bediüzzaman’ın hayatını anlatırken “84 yıllık ömrü Kur’an ve İslâm ile geçti” dedi.


Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbeti’nde Bediüzzaman Said Nursi’nin mücadele hayatı, fikirleri ve takipçileri anlatıldı.

Devamını oku...

Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım 29 Aralık 1999 günü teravih namazına hazırlanırken bu gün daha yakından tanıdığımız karanlık odakların görevlendirdiği28 Ocak 2000 günü kendisinden bir gün önce kaçırılan Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı İstanbul İl Sorumlusu M. Şehid Avcı ile birlikte şehit edilmiş olarak Kartal'da bir evde bulundular. Güvenlik güçleri eve operasyon yaptığında şehitlerin cesedi sıcaktı , burunları kanıyordu, pıhtılaşmamıştı. 01 Şubat 2000 Salı günü Eyüp Sultan Camiinde kılınan öğle namazı sonrasında Eyüp Kabristanına defnedildiler. Cenazeye katılan on binlerce kişi İzzettin Yıldırım ve Şehid Avcı'yı ne kadar sevdiklerini, onların ne kadar önemli bir misyona sahip olduklarını ortaya koydular. Cenazeye katılan on binler, gösterdikleri metin ve sağduyulu tavırlarıyla bu kirli olayı lanetliyor ve karanlık kalmamasını talep ediyordu. kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Haftalarca tüm çabalara rağmen kendisinden bir haber alınamadı.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 10 - 11

10