Pazar, Haziran 16, 2019
Text Size

İdeal Yurtlarında bu kez ülkemizde misafirimiz olan beyefendilerle ''Mevlana ve İletişim'' konusunu paylaştık.

İdeal Yurtlarında bu kez ülkemizde misafirimiz olan beyefendilerle ''Mevlana ve İletişim'' konusunu paylaştık. Bu imkanı sağlayan Ahmet Baydar Erh...

İdeal Yurtlarında hanımefendilerle ''Mevlana ve İletişim'' konusunu paylaştık.

İdeal Yurtlarında hanımefendilerle ''Mevlana ve İletişim'' konusunu paylaştık. Bize bu imkanı sağlayan Ahmet Baydar ve Erhan Dargeçit beylere teşekk...

Zehra Okullarındaydık..

Zehra Okullarında Eğitimcilerle birlikteydik...

 • ''Yorulmaz Bilginler'' kreşimiz velilerine ''Ailede Sosyal medya ve iletişim'' konulu konferans verdik.

  Cuma, 10 Mayıs 2019 08:21
 • 5. Akşehir Kitap Fuarına katıldık...

  Pazartesi, 06 Mayıs 2019 12:04
 • İdeal Yurtlarında bu kez ülkemizde misafirimiz olan beyefendilerle ''Mevlana ve İletişim'' konusunu paylaştık.

  Salı, 30 Nisan 2019 08:51
 • İdeal Yurtlarında hanımefendilerle ''Mevlana ve İletişim'' konusunu paylaştık.

  Çarşamba, 24 Nisan 2019 10:16
 • Zehra Okullarındaydık..

  Pazartesi, 22 Nisan 2019 12:06

SosyalPazar günü Konya’nın manevi mimarlarından Tahir Büyükkörükçü hoca efendi yüz binlerle ifade edebileceğimiz büyük bir kalabalık şahitliğinde çok sevdiği rabbine kavuştu. Cenazeye katılmak imkânım oldu.

Gece vakti aracımın radyosunda belki daha önce de duyduğum bir kelam bu kez daha çok dikkatimi çekti.

Vaazında hoca efendi ‘ölmeyeceğim’ diyordu. ’Ölmeyeceğim, milyonlarca kaset, cd, görüntü beni sizler arasında kıyamete kadar yaşatacak inşaallah’ diyordu.

İslam Peygamberi insanın 3 şey yapması durumunda ölmeyeceğini, sevap defterinin açık kalacağını ifade eder. Bunlar: insanların faydalandığı ilmi eserler, bir kimsenin insanlara faydalı olan evladı ve insanların faydalandığı camii, okul, kütüphane vs. yaptırmak ya da ağaç dikmek, icat etmek vesaire.

Devamını oku...

İnsan doğumundan ölümüne kadar kendisini pozitif yönde sürekli olarak değiştirebilmelidir.

Hayat iki atasözünün arasından geçer aslında.

‘ Taş yerinde ağırdır. ’

‘Yuvarlanan taş yosun tutmaz. ‘

Bu değişimin ağır, kararlı ve sürekli olması gerektiğini vurgular.

”Değişmeyen tek şey değişmektir” sosyolojik bir gerçektir.

 

Devamını oku...

Toplum her açıdan hızlı bir değişim içerisinde çok farklı yönlere savruluyor. En güvendiğimiz aile yapımız da ki değişimler, boşanma vakalarında ki artışlar endişe verici. Toplumun çimentosu olan din, gelenek, aile gibi kavramlar bazı kesimlerce ağız birliği etmiş gibi sürekli sorgulanıyor.

”Kirlenmek güzeldir “ çılgınlığı gençlerimize aşılanmaya çalışıyor. Muhammed Esed’in büyük deccal dediği iletişim vasıtaları (özellikle tv ve internet) dünyanın neresinde bir çirkinlik varsa en güzel ambalajda evimize kadar getiriyor.

Üzücü olan şu ki medya hala ana gündemi belirlemeye devam ediyor.

Peki neden medya gündem belirlemede bu kadar etkili sizce ?

Bu konuyla ilgili çok farklı cevaplar verilebilir.

Ama bana göre en önemlisi: Toplumsal zaafımız.

Nedir o zaaf ?

Devamını oku...

Ruhumuz dünya hayatı süresince geçici olarak kiraladığı bedende ikamet eder. Bedenin sahip olduğu şartlar ve imkânlar ruhu direkt olarak etkiler. Aktif bir hayat sürmek ve son nefesine kadar cevval olmak isteyen bir ruh için, bu ihtiyaçlara cevap verebilecek sağlıklı zinde bir beden gereklidir. Bu anlamda düşünüldüğünde ‘ruh terbiyesi’ kadar ‘beden terbiyesi’ de önemlidir.

Çağımız teknolojik gelişmelerin çok hızla arttığı bir dönem. İnsanın daha önce bizzat bedeniyle yapmak zorunda olduğu birçok iş ve işlem artık son derece gelişmiş aletler tarafından yapılıyor. Bunun faydalarının yanında, getirdiği bir kısım olumsuzluklarda var.

Bu olumsuzlukların başında, aşırı hareketsiz bireyler, dolayısıyla ‘obezite’ geliyor. Vücudun normal ölçüleri dışına çıkması hayatı her anlamda etkiliyor. Zamanında önlem alınmazsa vücut kartopu gibi büyüyor ve geriye dönüş zorlaşıyor, bazen imkansız hale gelebiliyor. Obez insanlara biraz gözümüz alıştı. Obez bir vücudun ne kadar doğallıktan uzak olduğunu aşırı kilolu bir kediye bakarak daha iyi anlayabilirsiniz.

Devamını oku...

‘Hür Adam’ filmini ailemle beraber izledim. Filmle ilgili lehte ve aleyhte birçok yorumlar yapıldı.25 yıldır Bediüzzaman Said Nursi okuyan ve araştıran ve Çağdaş İslami akımlar alanında master yapmış birisi olarak ben de film ve yapımcısı ile ilgili görüşlerimi okuyucularımla paylaşmak isterim:
 • Mehmet Tanrısever (Bozkırlı hemşehrimiz) uzun süredir izlediğim, kitabını okuduğum, takdir ettiğim bir sanayici. Sadece sanayicilikle kalmayarak sosyal sorumluluk sahibi bir insan olarak çok önemli eserlere, filmlere imza attı. Minyeli Abdullah, Çizme ve Sürgün ona ait.
 • Mehmet Beyin yaptığı çalışmaların birçoğu ilk. İlkler çok kıymetlidir. Yol açmaktır. Rehber olmaktır. Işık tutmaktır. ’Sebep olan yapan gibidir’ ilk olmak sebep olmaktır.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 9 - 29

9