Çarşamba, Ocak 16, 2019
Text Size

Askon Konya ekibiyle başarı ve mutluluğun şifrelerini paylaştık.

ASKON Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyelerine ''İş Hayatında İletişim, Aile İçi Huzurun Dinamikleri, İş ve Aile Ahlakı'' konularında sunum yaptık.YK Baş...

Mehmet Hasan Sert llkokulunda Velilerle 'İletişim'i paylaştık...

M. Hasan Sert İlkokulunda Velilerle 'İletişim' ve yardımcıları 'Sevgi ve Sabır' konusunu paylaştık...

Ereğli'de Çocuk ihmal ve istismarı üzerine konuştuk.

  Ereğli'de 15 Temmuz Anaokulu Salonunda Veli ve Eğitimcilere Çocuk ihmal ve istismarı üzerine konuştuk.    

 • Askon Konya ekibiyle başarı ve mutluluğun şifrelerini paylaştık.

  Pazartesi, 24 Aralık 2018 14:06
 • Muhabbethane'de Gençlerle ''Huzurun Anahtarı''nı konuştuk...

  Salı, 13 Kasım 2018 08:17
 • Mehmet Hasan Sert llkokulunda Velilerle 'İletişim'i paylaştık...

  Perşembe, 25 Ekim 2018 09:01
 • Emirgazi'de öğretmenlerimizle beraberdik...

  Pazartesi, 24 Eylül 2018 11:06
 • Ereğli'de Çocuk ihmal ve istismarı üzerine konuştuk.

  Salı, 03 Nisan 2018 09:02

SosyalToplum her açıdan hızlı bir değişim içerisinde çok farklı yönlere savruluyor. En güvendiğimiz aile yapımız da ki değişimler, boşanma vakalarında ki artışlar endişe verici. Toplumun çimentosu olan din, gelenek, aile gibi kavramlar bazı kesimlerce ağız birliği etmiş gibi sürekli sorgulanıyor.

”Kirlenmek güzeldir “ çılgınlığı gençlerimize aşılanmaya çalışıyor. Muhammed Esed’in büyük deccal dediği iletişim vasıtaları (özellikle tv ve internet) dünyanın neresinde bir çirkinlik varsa en güzel ambalajda evimize kadar getiriyor.

Üzücü olan şu ki medya hala ana gündemi belirlemeye devam ediyor.

Peki neden medya gündem belirlemede bu kadar etkili sizce ?

Bu konuyla ilgili çok farklı cevaplar verilebilir.

Ama bana göre en önemlisi: Toplumsal zaafımız.

Nedir o zaaf ?

Devamını oku...

Ruhumuz dünya hayatı süresince geçici olarak kiraladığı bedende ikamet eder. Bedenin sahip olduğu şartlar ve imkânlar ruhu direkt olarak etkiler. Aktif bir hayat sürmek ve son nefesine kadar cevval olmak isteyen bir ruh için, bu ihtiyaçlara cevap verebilecek sağlıklı zinde bir beden gereklidir. Bu anlamda düşünüldüğünde ‘ruh terbiyesi’ kadar ‘beden terbiyesi’ de önemlidir.

Çağımız teknolojik gelişmelerin çok hızla arttığı bir dönem. İnsanın daha önce bizzat bedeniyle yapmak zorunda olduğu birçok iş ve işlem artık son derece gelişmiş aletler tarafından yapılıyor. Bunun faydalarının yanında, getirdiği bir kısım olumsuzluklarda var.

Bu olumsuzlukların başında, aşırı hareketsiz bireyler, dolayısıyla ‘obezite’ geliyor. Vücudun normal ölçüleri dışına çıkması hayatı her anlamda etkiliyor. Zamanında önlem alınmazsa vücut kartopu gibi büyüyor ve geriye dönüş zorlaşıyor, bazen imkansız hale gelebiliyor. Obez insanlara biraz gözümüz alıştı. Obez bir vücudun ne kadar doğallıktan uzak olduğunu aşırı kilolu bir kediye bakarak daha iyi anlayabilirsiniz.

Devamını oku...

‘Hür Adam’ filmini ailemle beraber izledim. Filmle ilgili lehte ve aleyhte birçok yorumlar yapıldı.25 yıldır Bediüzzaman Said Nursi okuyan ve araştıran ve Çağdaş İslami akımlar alanında master yapmış birisi olarak ben de film ve yapımcısı ile ilgili görüşlerimi okuyucularımla paylaşmak isterim:
 • Mehmet Tanrısever (Bozkırlı hemşehrimiz) uzun süredir izlediğim, kitabını okuduğum, takdir ettiğim bir sanayici. Sadece sanayicilikle kalmayarak sosyal sorumluluk sahibi bir insan olarak çok önemli eserlere, filmlere imza attı. Minyeli Abdullah, Çizme ve Sürgün ona ait.
 • Mehmet Beyin yaptığı çalışmaların birçoğu ilk. İlkler çok kıymetlidir. Yol açmaktır. Rehber olmaktır. Işık tutmaktır. ’Sebep olan yapan gibidir’ ilk olmak sebep olmaktır.

Devamını oku...

Gazeteci ; gazetecilik mesleğini icra eden; güncel olaylar, akımlar, konular ve kişiler hakkında bilgi toplayıp, olabildiğince tarafsız bir şekilde yayımlamaya gayret gösteren kişidir.

Gazeteci; halkı temsilen, kamuoyunun kendisine verdiği görev itibariyle inceleme, araştırma ve denetleme işi yapan insandır.

Gazeteci; kesin bir delile dayanmadan asla kimsenin kişilik haklarına tecavüz etmeyen, kul hakkı hassasiyetini mesleğine yansıtan şahsiyettir.

Müslüman gazeteci; İsra 36 da ifade edilen (Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme; çünkü kulak, göz ve kalb, bunların hepsi ondan sorumludur) uyarıları hayatının tüm zamanlarında kendine rehber etmelidir.

Devamını oku...

Sanayi toplumu ve modernizmin sonucu olarak kadınlarımızın bir çoğu çalışıyor. Çalışan kadınların  bir çok     sorunu var. Ama çalışan annelerin sorunları sosyal devlet tarafından önemsenmesi ve “acil” koduyla tespit edilerek çözülmesi gereken sorunlar.

Çalışan anne , çocuğu dünyaya getirdikten sonra en az 2 yıl çocuğuyla sürekli birlikte olmalı , 4 yıla kadar da çocuğundan her gün 3 saatten fazla ayrı kalmamalı. Çocukta duygusal gelişimde anne yakınlığı , zeka gelişimin de  baba yakınlığının önemi çok büyük. Sevgi , güven çocuğun gelişmesinde oksijenden , gıdadan daha önemli.

Anne ile bebeğin arasındaki ilişkinin niteliği kadar, sürekliliği de çok önemlidir.İlk bir yıl içerisinde annenin uzun süreli ayrılığı, çocuğu ruhsal yönden etkilemektedir.İlk üç yaşta çocuk, annesinin ayrılığına birkaç hafta dayanabilir. Bebeklik çağında bu ayrılığın bir haftayı geçmemesi gerekir.Dört, beş yaş çocukları tanıdık bir kimse yanında anne ayrılığına bir-iki ay süreyle katlanabilirler.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 9 - 29

9