Pazartesi, Aralık 09, 2019

Text Size

Sosyal • Bu yıl ki ‘8. Ufuk Turu’ nun konusu ‘Değerlerin Dönüşümü ve ahlaki çözülme’ idi. İzleyebildiğim ve not aldığım tüm güzellikleri okuyucularıma aktarıyorum:
 • İnsan değerleri kadar insan.İnsanı hayvandan ayıran temel faktör sahip olduğu değerleri.
 • Bu değerler yaratıcı tarafından ‘fıtri’ olarak (doğuştan) yerleştirilmiştir.İnsanda iyi ve kötü tüm değerler fıtraten verilmiştir.İnsan ikisi arasında sadece tercihte bulunur.
 • Bu yüzyılın en büyük kazanımı devlet ve toplumdan ziyade ‘insan’ın vurgulanması ve öncelenmesidir.
 • Mümin kıymetli bir değer olan sabır üzerinde sabırla durarak , sabırdan rıza makamına geçer.Değerlerin inşasında bize en çok lazım olan sabırdır.
 • Mevlana’nın prizma örneği değerler konusunda güzel bir örnektir.Işık , güneş (yaratıcı) tek ama yansıması insanın sahip olduğu değerlerle bağlantılıdır.
 • Değerler içselleştirilip hayata aktarılmadığı zaman insanın üzerine yapıştırılmış ‘etiket-yafta’ dan öteye geçmez.Sahabe bir ayeti tatbik etmeden diğer ayeti ezberlemiyordu.
 • İnsan ve toplumlar her hareketlerini (çarpıtarak ta olsa) bir değerle ifade etmek zorundadır.ABD’nin Irak işgaline yüklediği (özgürlük ve demokrasi ) anlam gibi.
 • Dünya bir zamanlar ‘modernleşme’ diye dönüyordu.Şimdi ‘küreselleşme’ diye dönüyor.’Durdurun dünyayı inecek var’ diyemediğimize göre değişen dünya ve şartlara uygun değerler üretmek ve modeller geliştirmek zorundayız.

  Devamını oku...

02 Şubat 2004 tarihinde Konya ilimiz Selçuklu merkez ilçesinde Zümrüt apartmanı çöktü. Çöken binada 92 kişi vefat etti, 30 kişi yaralandı. Vefat edenler arasında benim de akrabalarım vardı.

Zümrüt apartmanında görevli ve ‘binanın kara kutusu’ olarak nitelendirilen Yaşar Kıreli, “Çatlaklar bina yapıldığından beri vardı. Bu yüzden 95 milyara aldığı daireyi 68 milyara satan bile oldu.” dedi. Konya’da bayramın ikinci günü çöken ve enkazından dün itibarıyla 89 kişinin cesedinin çıkarıldığı Zümrüt Apartmanı’nda daha önce de çatlaklar oluştuğu belirtildi. Binada kapıcılık yapan Yaşar Kıreli, apartmanda oturan bazı daire sahiplerinin, evlerinin duvarlarında oluşan çatlakları tablo ve perdelerle kapattığını öne sürdü. Apartman çökmeden 10 dakika önce binadan ayrılan Kıreli’nin şu sözleri geride pek çok gözü yaşlı insan bırakan facianın tek sorumlusunun müteahhit olmadığını gözler önüne seriyor: “Çatlakları misafirlerin görmesi istenmezdi. Bunun için ev sahipleri çatlakların üzerine tablo yerleştirirdi.”

Devamını oku...

‘Gök, zemin, dağ, tahammülünden çekindiği ve korktuğu emanetin müteaddit vücuhundan bir ferdi, bir veçhi ene'dir. Evet, ene, zaman-ı Âdem'den şimdiye kadar âlem-i insaniyetin etrafına dal budak salan nuranî bir şecere-i tûbâ ile müthiş bir şecere-i zakkumun çekirdeğidir. Sözleriyle başlar Bedizüzzamn Said Nursi, Tılsım-ı kâinatı keşfeden Kur'ân-ı Hakîmin mühim bir tılsımını halleden 30. söze ve bu risaleyi ‘ene ve zerre'den ibaret bir elif, bir nokta'dır’ şekliyle tarif eder. Elifsiz noktaların anlamı ve kıymeti yoktur.

Kâinatın anahtarının saklı olduğu ‘ene’ meselesi asırlarca insanoğlunun kafa yorduğu en önemli konulardandır. Ve bu mesele anlaşıldığında başta ‘necisin-nereden geliyorsun-nereye gidiyorsun’ sorularının cevabı olmak üzere tüm kainatla ilgili sorular cevabını bulacak, tüm müşkül konular çözülmüş olacaktır. Zerrelerin (noktalar) harekâtından ibaret olan tüm yaratılış hakiki mana ve anlamına ene (elif) sayesinde kavuşacaktır.

Enenin iki yönü var.

Devamını oku...

Medikal; 1 Tıbba  ait, tıpla ilgili.2 . İyileştiren, sağaltan. Medikal, sağlığı korumak ve sağlığı geri getirmek için yapılan uygulamaların tümüne denir. Daha kısa bir ifadeyle 'şifa sanatı”  veya “tıp sanatı” da diyebiliriz.

4 yıl Sağlık Meslek Lisesi 3 yıl Sağlık Eğitim Enstitüsü 7 yıl sağlık alanında eğitim aldım.9 yıl farklı sağlık kuruluşlarında görev yaptım. Dolayısıyla bu alana aşina bir insanım.

18 yıllık evliyim.10, 14 ve 16 yaşlarında 3 çocuğum var. Eşim ilk doğumunu yaptığında 18 yaşındaydı. Doğum öncesi çocuklarımın cinsiyetini merak etmek ya da farklı gerekçelerle hastanenin yollarını aşındırmadık. Çocuklarımın hepsi güvendiğimiz tecrübeli ebe hanımların yardımlarıyla evimde doğdu. Hamdolsun en küçük bir sıkıntı yaşamadık. Hayatımdan bu kesitleri paylaşmamın sebebi okuyucularıma ‘konuyu farklı açılardan da düşünün’ mesajı vermektir.

Devamını oku...

Bir insanın ve milletin kalitesi musibet anında

Zor zamanda ortaya çıkar. Musibet bir ateş gibidir.

Malzeme ne ise musibet ateşinden sonra belli olur.

Kömür mü, altın mı elmas mı, odun mu ?

Japonlar ne Hıristiyan , ne musevi ne de müslüman.

Ama, yaşadıkları musibetle bütün dünyaya ders verdiler.

Her zaman yazıp çiziyoruz.’Her şeyin başı sağlık değil ,

Her şeyin başı iyi bir eğitimdir’ diyoruz.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 8 - 29

8