Çarşamba, Mart 03, 2021

Text Size

Sosyal

‘Gök, zemin, dağ, tahammülünden çekindiği ve korktuğu emanetin müteaddit vücuhundan bir ferdi, bir veçhi ene'dir. Evet, ene, zaman-ı Âdem'den şimdiye kadar âlem-i insaniyetin etrafına dal budak salan nuranî bir şecere-i tûbâ ile müthiş bir şecere-i zakkumun çekirdeğidir. Sözleriyle başlar Bedizüzzamn Said Nursi, Tılsım-ı kâinatı keşfeden Kur'ân-ı Hakîmin mühim bir tılsımını halleden 30. söze ve bu risaleyi ‘ene ve zerre'den ibaret bir elif, bir nokta'dır’ şekliyle tarif eder. Elifsiz noktaların anlamı ve kıymeti yoktur.

Kâinatın anahtarının saklı olduğu ‘ene’ meselesi asırlarca insanoğlunun kafa yorduğu en önemli konulardandır. Ve bu mesele anlaşıldığında başta ‘necisin-nereden geliyorsun-nereye gidiyorsun’ sorularının cevabı olmak üzere tüm kainatla ilgili sorular cevabını bulacak, tüm müşkül konular çözülmüş olacaktır. Zerrelerin (noktalar) harekâtından ibaret olan tüm yaratılış hakiki mana ve anlamına ene (elif) sayesinde kavuşacaktır.

Enenin iki yönü var.

Devamını oku...

Medikal; 1 Tıbba  ait, tıpla ilgili.2 . İyileştiren, sağaltan. Medikal, sağlığı korumak ve sağlığı geri getirmek için yapılan uygulamaların tümüne denir. Daha kısa bir ifadeyle 'şifa sanatı”  veya “tıp sanatı” da diyebiliriz.

4 yıl Sağlık Meslek Lisesi 3 yıl Sağlık Eğitim Enstitüsü 7 yıl sağlık alanında eğitim aldım.9 yıl farklı sağlık kuruluşlarında görev yaptım. Dolayısıyla bu alana aşina bir insanım.

18 yıllık evliyim.10, 14 ve 16 yaşlarında 3 çocuğum var. Eşim ilk doğumunu yaptığında 18 yaşındaydı. Doğum öncesi çocuklarımın cinsiyetini merak etmek ya da farklı gerekçelerle hastanenin yollarını aşındırmadık. Çocuklarımın hepsi güvendiğimiz tecrübeli ebe hanımların yardımlarıyla evimde doğdu. Hamdolsun en küçük bir sıkıntı yaşamadık. Hayatımdan bu kesitleri paylaşmamın sebebi okuyucularıma ‘konuyu farklı açılardan da düşünün’ mesajı vermektir.

Devamını oku...

Bir insanın ve milletin kalitesi musibet anında

Zor zamanda ortaya çıkar. Musibet bir ateş gibidir.

Malzeme ne ise musibet ateşinden sonra belli olur.

Kömür mü, altın mı elmas mı, odun mu ?

Japonlar ne Hıristiyan , ne musevi ne de müslüman.

Ama, yaşadıkları musibetle bütün dünyaya ders verdiler.

Her zaman yazıp çiziyoruz.’Her şeyin başı sağlık değil ,

Her şeyin başı iyi bir eğitimdir’ diyoruz.

Devamını oku...

Biz de daha çok nimetleriyle gündeme gelen makam ve mevkiler, sorumluluklarıyla da değerlendirilmelidir. Milletvekilliği için aday adayı olanlar; 73 milyonun vekâletine talip olduklarını, dolayısıyla omuzlarındaki sorumluluğun ağırlığının farkında olmalıdırlar.

4 yıllığına vekâlete niyet eden herkes şunu bilsin ki milletvekilliği ağır bir yüktür. Hakkıyla yerine getirildiğinde mükâfatı büyük olacağı gibi, ihmal edildiğinde de mesuliyeti ağırdır.

Bu anlamda milletin beyni mesabesindeki mecliste görev yapacak olan vekil adaylarımız ve onların aldıkları kararları millete hizmet konumunda uygulama makamındaki idareciler için bazı gerçekleri paylaşmak istedim.

Mesuliyetin farkında olan Hz. Ömer oğlu Abdullah b. Ömer için, halifelik teklif edenlere ‘bir evden bir kurban yeter’ demiştir.

“Onlar sıkıntı içinde de olsalar kardeşlerini kendi nefislerine tercih ederler” (Haşir 9 )

Devamını oku...

Toplumda şiddete başvurma örneklerini gazete sayfalarından okuyoruz. Toplumda bir çok insanımız (özellikle trafikte) barut fıçısı gibi. Bir kıvılcım onu patlatmaya yetiyor.

Bizim daha çok şiddete meyilli ya da birilerine şiddet uygulamış kişilerle çalışırken uyguladığımız bir yöntemimiz var. Buna anlaşılması kolay olsun açısından araçlardaki “hararet göstergesi” diyebiliriz. Her ehliyeti olan bilir ki araç göstergeleri içerisinde en çok dikkat etmemiz gerekeni ‘hararet saati’ dir. Çünkü hararet yapan bir motorda telafisi çok zor zararlar oluşmakta ve araç asla yoluna devam edememekte mutlaka servise çekilmek zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

İnsanda bu anlamda araç gibidir. İnsandaki hararet saatinin yerini insanda termometre ismini verdiğimiz, sürekli gözümüzün önünde duran gösterge almaktadır.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 10 - 31

10