Pazartesi, Ekim 19, 2020

Text Size

Sosyal Hizmet4. Din Şurası, 12-16 Ekim tarihlerinde Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezinde yapılıyor. Din ve Toplum üst başlığında “Sosyal Problemler Karşısında Din ve Diyanet “ başlığıyla yapılıyor. Din Şurası, beş yılda bir toplanmaktadır. Şura kararları, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yürüttüğü hizmet alanlarındaki karşılaşılan sorunların çözümüne dair stratejik bir önemi haiz olup şuraya katılan üyelerin oy çokluğuyla alınmakta ve bu kararlar gelecekteki uygulamalara mesnet teşkil etmektedir. Bu çerçevede Din Şura’sının amacı, bilimsel yeterlikleri ve dini hizmetleriyle tanınmış olan bilim ve din adamlarının katılımıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen hizmetlerin geliştirilmesi konusunda görüş oluşturmaktır.

Devamını oku...

Dinimizin ilk emri “oku”. O halde kitaba ulaşma ve okumayı özendirmek için mekanlar oluşturmak hepimizin vazifesi.

Köylüm , arkadaşım Doç. Dr. Kadir Özköse Aydınlar Ocağında “Afrika’da ki sufi akımları” anlattı. Senusilikte vazifeleri anlatırken su kuyusu kazmaktan, yılda en az 10 ağaç  dikmekten, kitap okumaktan ve kitapları “istinsah” tan bahsetti. Yani alimlerin yazdıkları kitapları el emeği ile çoğaltmaktan. Bu şekilde 1860 lı yıllarda Afrika’da  Cağbub'da ki merkez zaviyede 8 bin yazma kitaptan oluşan bir kütüphane oluşturulduğunu anlattı.

Devamını oku...

S.Ü. İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen "Kuram ve Eylem Yönüyle Din Eğitiminin Teolojik ve Felsefi Temelleri" Sempozyumu 8-9 Mayıs 2009 günleri Konevi Kültür Merkezinde başarı ile icra edildi.

Bu fikir panayırından önemli gördüğüm aklımda kalan tespitleri okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

Devamını oku...

Konya’da geçtiğimiz günlerde bir dizi sempozyum düzenlendi. Çok değişik konularda yüzlerce bilim adamı görüş ve düşüncelerini dinleyenlerine aktardı.

Sempozyumlar fikir ve düşüncelerin fuarlarıdır. Ve bana göre bu fuarlar diğer ticari fuarlardan bin defa daha önemlidir. Çünkü “her şey “ fikir ve düşünceyle başlar. Gelişme, değişme, icat, atılım v.b. bütün güzellikler önce bir fikir ve düşünceyle başlar.

Devamını oku...

Sosyal hizmet sunumunun basamakları vardır:

1.İyileştirici,geliştirici

2.Koruyucu ,önleyici

3.Tedavi ve rehabilite edici

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...