Çarşamba, Ekim 28, 2020

Text Size

Sosyal HizmetVI. Pedagojik araştırmalarla Din Eğitiminin gerekliliğinin ifadesi:

n      Çocuğun kişiliğinin % 60 oranında okul öncesi döneme karşılık gelen 0-6 yaş aralığında aile ortamında oluştuğunu ortaya koymaktadır. 0-6 yaş arası, çocuk gelişiminin hızla yönlendiği  kritik yıllardır.[1]

n      Çocuk ilk dini tecrübeyi aile ortamında edinir. Psikologlar, çocuk dindarlığının gelişmesinde yetişkinlerin önemli etkilerini tespit ederek, neticede dini uyanışı yetişkinlerin teşvik, destek ve etkilerine bağlamaktadırlar. [2]

Devamını oku...

Yetiştirme Yurdu Gençleri ve Çocuk Yuvası Çocuklarına verilecek Din Eğitiminde ;

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR :

1.Her şeyden önemlisi samimi bir yaklaşımla öncelikle güveni tesis etmek (Hz. Yusuf un hapishane örneği )

2.Sabırla , zaman içerisinde küçük gruplarla sağlam bir bağ oluşturmak.

Devamını oku...

Çaresizseniz çare sizsiniz “ sözü eksiktir. Bazı olaylar , durumlar, problemler, musibetler yardım almamızı , profesyonel desteğe başvurmamızı , istişare etmemizi gerektirir. NLP yoluyla sürekli insanın kendisine yapılan atıflar olaylar karşısında çağımız insanını yalnız ve çaresiz bırakmıştır. Oysa insan aile-cemaat-cemiyet-millet gibi toplulukların bir üyesi olarak yaşamak ve onlardan destek almak zorundadır.

Devamını oku...

Hem her insanın küçük bir dünyası, belki küçük bir cenneti dahi kendi hanesidir. İnsanı şu dünyada her şeyden ziyade muhabbetini aile efradına verir. Bu ifade Bediüzzaman Said Nursi’ye ait.

Bu gerçek bu gün ilgili bilim adamları tarafından yüksek sesle dile getiriliyor. Aile konusunda ülke olarak hem batıya hem de doğuya göre çok mümtaz bir konuma sahibiz. Ülkemizin en güçlü olduğu alan diyebilirim.

Devamını oku...

İnsan belli kurumlarla belli kurallar çerçevesinde , belirli zamanda çalışır ve ayrılabilir. Ama insan, yaptığı ,ehli olduğu , sevdiği mesleğinden emekli olabilir mi ?

Mesleki tecrübenin zirvesine ulaşmış  yıllarca yaptığı işin uzmanı olan bir insan , özellikle Müslüman dünyadan elini eteğini çekebilir mi ?

 

Hayatın içerisinde “emeklilik “ var mı ? Ya da olmalı mı ?

Tabii ki insan hayatın tüm aşamalarında aynı performansı gösteremeyebilir. Ama “çok çalıştım, ben artık yoruldum, kenara çekiliyorum” diyebilir mi yiz ?

Ben hayatta emeklilik olmaması gerektiğine inananlardanım. Rabbimizin rahman ve rahim ismiyle bize lütfettiği ömür, gençlik, zaman, hava, su, gıda, ilim v.b. nimetlerden hepimiz hesaba çekileceğiz. Hesaptan muafiyet olmadıkça, hayatta emeklilik olmaz. Hesaptan muafiyet ancak ölümden sonra başlar.

Evet yaptığımızın işin zamanı, yeri , şekli değişebilir. Ama insan sevdiği, uzmanlaştığı işini asla bırakmamalı.

Hz. Azrail geldiğinde bir müslümanı mutlaka insanlara faydalı bir işle meşgulken bulmalı. Çünkü “Sizin en hayırlınız insanlara en faydalı olanınızdır, kıyametin az sonra kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikin, ilmini muhtaç olandan esirgeyene, gökteki kuşlar ve denizdeki balıklar lanet eder." diyen bir peygamberin ümmetiyiz.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...