Pazartesi, Ekim 19, 2020

Text Size

Sosyal HizmetGeçenlerde eşimin yaşadığı bir olayı paylaşmak istiyorum. Oğlum İlköğretim 4. sınıfta öğrenimine devam ediyor. Okulu Konya’nın en merkezi ve en kalabalık okullarından birisi.

Okula çocuğu eşim bırakıyor. Okulun başlangıcından bu güne dikkatini çeken bir öğrenciyle bu kez konuşma kararı alıyor. Çocuk yazlık kıyafetiyle, üzerinde bir kazak veya kabanı yok, saçı oldukça uzamış ve her haliyle dikkat çekiyor. Çocukla konuştuğunda çok büyük maddi sıkıntı içinde olduklarını anlıyor ve çocuğa sınıf annesiyle birlikte “Bizi evinize götürebilir misin? “ diyorlar. Çocuk utana sıkıla önce susuyor ama ısrar üzerine kabul ediyor.

Evleri Konya’nın en merkezi yerinde Sağlık Müdürlüğünün arka taraflarında. Bir apartmanın çatı katı. Evi gördüklerinde sınıf annesi ve eşim şok oluyorlar. Ev her açıdan boş. Ne yiyecek, ne giyecek, ne sergi, ne yakacak hiçbir şey yok. Yiyecek namına sadece 150 gram dan az kırmızı mercimek.

Devamını oku...

Kainatın en şerefli halifesi havasızlığa 3 dakika , susuzluğa 3 gün dayanabilmekte , bu süreler içerisinde ulaşamadığı anda uğruna ,hizmetine kainatın yaratıldığı insanoğlunun yaşamı son bulmaktadır.Bu sebeple “hava dan , su dan konuşmak” çok önemlidir.

İlmihal kitaplarının “iman” babından sonra ilk gelen konusu “su” konusudur.”Su hayat, su temizliktir.”

“Su” dan konuşmak için ilimizde sempozyum düzenlediği için Koski , S.Ü. ve ilgili kurumlara teşekkür ederim.

İnsanların kendi elleriyle yaptıkları yüzünden karada ve denizde bozgun çıktı. Yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmaktadır ki vazgeçsinler. Rum Suresi 30/41

Devamını oku...

Winnicott isimli bir bilim adamı "hırsızlık yapan çocuk annesini arar" demiştir. Yani hırsızlık bir anne yokluğu neticesinde de meydana gelebiliyor. Anne hayatta olabilir. Hayatta olmaması şüphesiz daha büyük bir kayıptır. Ancak hayatta olduğu halde gerçek bir anne davranışı da gösteremeyebilir. Özellikle sevgi, şefkat, ilgi konularında çocuğuna sıcak analık yapamayabilir. İşte Winnicott bu tip annelerden bahis etmektedir.

Sevgisiz anneler çocuk için birinci plânda şanssızlıktır. Yine şöyle bir söz vardır: "Her anne babanın çocuğu vardır, ancak pek çok çocuğun anne ve babası yoktur". Ne kadar anlamlı değil mi?

Oral dönem; insan yaşamının ilk yılını kapsar.Bu evrede "id"in hakimiyeti vardır. Uzmanlar bebeğin gelişmesinde oral aşamanın, rolünün bilinenden çok daha büyük olduğunu iddia etmektedirler. Bir çok nevrotik problemin ve kişilik yapısının bu erken çocukluk döneminde ortaya çıktığını iddia etmektedirler.

Haz alımının yolunda gitmesi ya da gitmemesi her dönemde saplanmaya yol açar ve bu da kişiliğinde derin izler bırakır. Bireyin haz kaynağı ağızdır. Bu nedenle bebekler her şeyi ağızlarına alarak tanımaya çalışırlar. Yeterli doyuma ulaşamayıp oral evrede saplanan (oral fiksasyon) kişilerin gelecek yaşamında  sürekli ağzın işler halde, bir şeyle meşgul olmasına ihtiyaç duyma, oburluk, alkol, sigara tiryakiliği, kürdan çiğneme, cinsel sapıklıklar tarzında anormallikler görülebilir.

Devamını oku...

19-23 Mayıs tarihleri arasında Alanya Bera Otelde Konya STK icra heyetince düzenlenen “Yeniden Yapılanma” konulu “7. Ufuk Turu” çalışmalarına İnsani Yaşam Derneği temsilcisi olarak katıldım. Konya STK ları dışında 50 den fazla ilimizden de STK lar toplantıya iştirak ettiler.

5 günlük ufuk turunda çok kıymetli ufuk açıcı çalışmalara imza atıldı.

Devamını oku...

8-9 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen Kuram ve Eylem Yönüyle Din Eğitiminin Teolojik ve Felsefi Temelleri Sempozyumu ve 12-16 Ekim 2009 da düzenlenen 4.Din Şurasında (Din ve Toplum) sunulan tebliğ metnidir.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...