Cumartesi, Mart 06, 2021

Text Size

SiyasetBir millet topyekun ayakta. Toplumda muhteşem bir şahlanış var. Müthiş bir hareketlenme görüyorum. Halk, kıpır kıpır yerinde duramıyor.

Bir dostumla görüşüyorum:”Sudan’da bir sünnet organizasyonunun içindeydim, yeni geldim” başka bir dostum “Amerika’da birkaç eyalete uğrama imkanım oldu , iş bağlantılarımız var “ , diğer bir arkadaşım “Umredeydim yeni geldim”, diğeri “ailecek umreye gideceğim” diğeri “Almanya da çocuklarımın yanındaydım, Avrupa’yı dolaştım geldim” diyor. Köylüm Bişkek te öğretim görevlisi, diğer bir arkadaşım kazak bir doktor hanımla evli. “eşimi ve çocuğumu Kazakistan’a gönderdim, ben de yakın zamanda gideceğim” dedi.

Devamını oku...

Mavi Marmara ve diğer gemilerde 32 farklı ülkeden değişik inanç ve dünya görüşündeki 600 den fazla insan, İsrail ablukası altındaki Gazze’ye “ Rotamız Filistin yükümüz insani yardım “ sloganıyla sadece barış için hareket etmişti.Yaşananları  biliyoruz.

Hicretin 6'ıncı yılı, Peygamberimiz, rüyasında Kâbe’yi ziyaret ettiklerini gördüğünü, yakında hep birlikte Mekke’ye gideceklerini ashâbına müjdeledi. Hazırlıklar tamamlandı. Savaş yapılması yasak olan aylarda bulunuyorlardı. Müslümanların amacı savaş olmayıp, yalnızca Kâbe'yi ziyâret etmekti. Mekkelileri telâşlandırmamak için, ashâbının silah taşımalarına izin vermemiş, sadece yolcu silâhı olarak birer kılıç almışlardı. Hac için Mekke'ye gelecek düşman kabîlelerle yolda karşılaşmamak için, Kâbe ziyâretini hac günlerinden önce yapmayı uygun görmüştü. Yanlarındaki 70 kurbanlık deveyi işaretlediler ve Zülhuleyfe'de "umre" niyetiyle ihrama girdiler. Yol güvenliğini sağlamak için 20 kadar süvâriyi öncü olarak gönderdiler.

Devamını oku...

Kıymetli dostum M. Ali Köseoğlu’nun “Ahmet Sorgun ve kuvvet komutanları” başlıklı 03.03.2010 tarihli köşe yazısını okudum. Yazı ile ilgili yapılan benimde katıldığım yorumları aşağıda veriyorum.

Devamını oku...

20. asrın ilk darbesinin üzerinden tam 101 yıl geçti.

Ama biz ülke olarak hala darbeleri konuşuyoruz.

İlk darbe ile bu gün yapmaya teşebbüs edildiği iddia edilenler arasında benzerlikler var mı ?

Darbenin mantığı , usulü, sistemi , gerekçesi nedir ?

O, ilk darbenin hazırlandığı zamanı iliklerine kadar yaşamış ve darbenin kurduğu mahkemede yargılanmış beraat etmiş ve mahkemeden ayrıldığında tarihe geçen şu sözü defalarca yüksek sesle haykırmıştır:

”Zalimler için yaşasın cehennem”

Devamını oku...

İbn-i Ömer (r.a)’den rivâyet edildiğine göre Peygamber (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurdu:“Hepiniz çobansınız. Hepiniz raiyetinden (güttüğünden) sorumlusunuz. Âmir (memurlarının) çobanıdır. Erkek ailesinin çobanıdır. Kadın da kocasının evinin ve çocuğunun çobanıdır. Netice itibariyle hepiniz çobansınız ve hepiniz idare ettiklerinizden sorumlusunuz.”
(Buhârî , Cum`a 11)

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 10 - 15

10