Cumartesi, Mart 23, 2019
Text Size

Kadınlarda Sağlıklı Yaşlanma” konulu panelde ''Kadın ve Medya Algısı''nı anlattım.

Selçuk Üniversitesi Kadın, Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (Katum) Müdürlüğünün düzenlediği “Kadınlarda Sağlıklı Yaşlanma” k...

İkindi Sohbetlerinde ''Mevlana ve İletişim'' konusunu paylaştık.

Konya Kültürünün işlendiği Koyunoğlu Müzesi İkindi Sohbetlerinde seçkin bir toplulukla "Mevlana ve İletişim" konusunu paylaştık. Gerçekten dinleyi...

Askon Konya ekibiyle başarı ve mutluluğun şifrelerini paylaştık.

ASKON Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyelerine ''İş Hayatında İletişim, Aile İçi Huzurun Dinamikleri, İş ve Aile Ahlakı'' konularında sunum yaptık.YK Baş...

Mehmet Hasan Sert llkokulunda Velilerle 'İletişim'i paylaştık...

M. Hasan Sert İlkokulunda Velilerle 'İletişim' ve yardımcıları 'Sevgi ve Sabır' konusunu paylaştık...

 • Kadınlarda Sağlıklı Yaşlanma” konulu panelde ''Kadın ve Medya Algısı''nı anlattım.

  Çarşamba, 13 Mart 2019 12:05
 • İkindi Sohbetlerinde ''Mevlana ve İletişim'' konusunu paylaştık.

  Salı, 05 Mart 2019 08:34
 • Askon Konya ekibiyle başarı ve mutluluğun şifrelerini paylaştık.

  Pazartesi, 24 Aralık 2018 14:06
 • Muhabbethane'de Gençlerle ''Huzurun Anahtarı''nı konuştuk...

  Salı, 13 Kasım 2018 08:17
 • Mehmet Hasan Sert llkokulunda Velilerle 'İletişim'i paylaştık...

  Perşembe, 25 Ekim 2018 09:01


Ruhumuz dünya hayatı süresince geçici olarak kiraladığı bedende ikamet eder. Bedenin sahip olduğu şartlar ve imkânlar ruhu direkt olarak etkiler. Aktif bir hayat sürmek ve son nefesine kadar cevval olmak isteyen bir ruh için, bu ihtiyaçlara cevap verebilecek sağlıklı zinde bir beden gereklidir. Bu anlamda düşünüldüğünde ‘ruh terbiyesi’kadar beden terbiyesi’ de önemlidir.

 

Çağımız teknolojik gelişmelerin çok hızla arttığı bir dönem. İnsanın daha önce bizzat bedeniyle yapmak zorunda olduğu birçok iş ve işlem artık son derece gelişmiş aletler tarafından yapılıyor. Bunun faydalarının yanında, getirdiği bir kısım olumsuzluklarda var.

Bu olumsuzlukların başında, aşırı hareketsiz bireyler, dolayısıyla ‘obezite’ geliyor. Vücudun normal ölçüleri dışına çıkması hayatı her anlamda etkiliyor. Zamanında önlem alınmazsa vücut kartopu gibi büyüyor ve geriye dönüş zorlaşıyor, bazen imkânsız hale gelebiliyor. Obez insanlara biraz gözümüz alıştı. Obez bir vücudun ne kadar doğallıktan uzak olduğunu aşırı kilolu bir kediye bakarak daha iyi anlayabilirsiniz.

4 yıl Sağlık Meslek Lisesi, 3 yılda Konya Sağlık Eğitim Enstitüsü olmak üzere 7 yıl sağlık üzerine eğitim aldım. Fakat bilmek başka, yaşamak, uygulamak başka şeyler.

93 yılında evlenmiş ve yeni bir hayata başlamıştım. Tam da Sağlık Eğitim Enstitüsüne devam ederken 1994 yılında 94 kg a ulaştım. Zaten bu gibi geçişler kilo almada, alışkanlıkların değişmesinde çok etkilidir. Evlilik, askerlik,yeni bir iş, yeni bir çevre v.s.

Her artan kilonun yaşamında bazı engeller çıkardığını ve beni yavaş yavaş ‘engelli’ bir birey haline getirdiğini gördüm. Bu engellerle daha fazla yaşamamak adına kendime bir söz verdim. Kendime 3 ay süre tanıdım. Hesabımı yaptım. Spor yaptığım ve kaslı, kemikli vücuda sahip olduğum için ideal kilom 83 olarak çıktı. Hedef olarak seçtiğim 83 kg a 3 ay sonra ulaştım.

Peki 94 den 83 e nasıl ulaştım ?

Ve hepsinden önemlisi 83 kg da nasıl kalıyorum ?

Bu tecrübelerimi obezitenin gittikçe toplum sağlığını tehdit ettiği günümüzde okuyucularımla paylaşmak istedim.

Okuyucularıma sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir ömür diliyorum.

Uzm. Cemil PASLI

Meram, 2011

Yorumlar (0)

Bu yorumun beslemesine abone olun

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy