Cumartesi, Mart 06, 2021

Text Size

Etkinlikler

TYB Konya Şubesi’nin düzenlediği programda yazar Cemil Paslı, ailenin toplumun çekirdeği olduğuna dikkat çekti. “Aileyi korumamız gerekiyor” diyen Paslı, toplumsal huzurun ailedeki huzura bağlı olduğunu anlattı.


Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin 2013 Kültürel Etkinlikler Takvimi’nde bu hafta sıra dışı bir konu vardı. Konya Platformu’nun da katkılarıyla hazırlanan programda Sosyal Hizmetler Uzmanı Cemil Paslı, İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda  “Ailenin Huzuru Nasıl Kaçar?” konulu bir söyleşi yaptı. Programın açılışında konuşan TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Duran Çetin, konu başlığı her ne kadar ‘ailenin huzurunun nasıl kaçırılacağına’ işaret etse de, toplumun sağlıklı gelişimi açısından ailenin korunması gerektiğini kaydetti.

BU ‘S’LER ÇOK ÖNEMLİ

Daha sonra konuşmasına başlayan Uzm. Cemil Paslı, kitabının da adı olan “Aile huzur ve mutluluğu için 9 ‘S”nin önemine işaret etti. Paslı, ailede “Sevgi, Sofra, Seyahat, Sistem, Samimiyet, Sayfa, Seccade, Sohbet ve Sabır” birliğinin olması gerektiğini dile getirdi. Ailenin toplumun çekirdeği olduğuna dikkat çeken Paslı, “Aileyi korumamız gerekiyor” dedi ve toplumsal huzurun ailedeki huzura bağlı olduğunu anlattı. Paslı, konuşmasında “Aile, ilk olarak cennette Yüce Yaratıcı tarafından kurulan, sürekli cennetten bir huzuru ve mutluluğu içinde barındıran; temelleri, esasları, yönergesi Yüce Yaratıcı tarafından belirlenmiş en önemli sosyal müessesedir. O, toplumun çekirdeği ve rengidir. Şekil ve âdet olarak birbirine çok benzeyen, içerik ve öz itibariyle tamamen birbirinden farklı ama birbirini tamamlayan iki varlığın birleşmesiyle ortaya çıkan huzur ve mutluluğun en önemli merkezidir” dedi.

Devamını oku...

Uluslararası Aile Günü etkinlikleri kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Batman Üniversitesi Konferans salonunda konferans düzenlendi.

Konferansa Manisa Soma'da yaşamını yitiren vatandaşlar adına bir dakikalık saygı duruşu ile başlandı. Açılış konuşması yapan İl Müdürü Veysel Direk, ailenin önemine vurgu yaparken, Soma'da yaşamını yitiren vatandaşlara Allahtan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diledi. Konferansa Batman Vali Yardımcısı Şener Çağlar, başta olmak üzere birçok kamu kurum kuruluş yöneticisi ve sivil toplum kuruluşu katılım gösterdi. Konuşmacı olarak Araştırmacı Yazar Cemil paslı, ‘Ailenin Huzuru ve Mutluluğu’ konulu sunumunu yaparken, Batman Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Akademisyen Yrd. Doç Dr. Mustafa Hakkı Ertan ise ‘Ailenin Tarihsel Geçmişi’ konulu sunumunu katılımcılarla paylaştılar. Konferansın sonunda konuşmacı ve koruyucu ailelere plaketler Vali Yardımcısı Şener Çağlar ve İl Müdürü Veysel Direk tarafından verilerek, konferans çıkışında Araştırmacı Yazar Cemil Paslı sevenleri için kitaplarını imzalamayı ihmal etmedi

Bozyazı Müftülüğü, "Ailede Huzur ve Mutluluğun Temel Kuralları" konulu bir konferans tertip etti.

Konferansa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Konya İl Müdür Yardımcısı, Aile Uzmanı Cemil PASLI konuşmacı olarak katıldı.

Tekeli Mehmet Akif Ersoy Kur'an Kursu Öğreticisi Hafız Mustafa BAĞCI' nın Kur'an-ı Kerim tilavetinden sonra sahneye çıkan İlçe Müftüsü Adem BEBEK, ailenin Cennette kurularak dünyaya taşındığını, bu nedenle ailenin insanların dünyadaki Cenneti olması gerektiğini belirterek, bu müessesenin insanlık tarihi kadar eski olduğunu ve üzerinde Allah'ın hassasiyetle durduğunu söyledi. Ancak, en sağlam kale özelliğinde olan bu yapının zamanla yıprandığını ve sıcaklığını sürekli kaybederek, çok zayıf hale bir geldiğini belirtti. "Bu nedenle içeriği aile olan programları daha sık ve sürekli olarak gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Ailenin yerini hiçbir maddi imkân ile doldurmak mümkün olmadığı gibi onsuz huzur bulmak da mümkün değildir" dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan

Devamını oku...

Sayfa 22 - 22

22
Sonraki
Son