Salı, Ocak 21, 2020

Text Size


Kuran’ı Kerim ‘fitne’ için ‘el fitnetü eşeddi min-el katl:fitne katilden (öldürmekten) daha ağır , tehlikeli , şiddetli bir günahtır’ der.

Fitne ; ömrümüzün sonuna kadar tabii olduğumuz imtihanın en zor en çetin , en girift ve tehlikeli kısmıdır.

Fitne tam anlamıyla en zor imtihan demektir. Anarşi, bozgunculuk, günah, şirk, bela ve daha başka manalara gelirse de, ekseriya bölücülük, bozgunculuk anlamında kullanılır. Abdülgani Nablusi hazretleri buyuruyor ki:(Fitne, Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, onları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmak demektir.) [Hadika]

Müslümanlar arasında fitne çıkarmak için uğraşan insanlar çoğu zaman münafıklardır.Bazen münafıkların bu fitne ateşine ‘dinde hassas muhakemeyi akliyede zayıf’ bazı saf Müslümanlarda ateş taşırlar.

Bu sebeple Kuranı Kerim hemen başlangıçta kafirlerden 2 ayetle bahsederken , münafıkları 12 ayetle tarif etmiştir.Bediüzzaman bu soruyu sormuş ve cevabında şu hakikate dikkat çekmiştir:Düşman meçhul olduğu zaman daha zararlı olur, kandırıcı olursa daha habis olur, aldatıcı olursa fesadı daha şedid olur, dahilî olursa zararı daha azim olur. Çünkü, dahilî düşman kuvveti dağıtır, cesareti azaltır; haricî düşman ise, bilakis, asabiyeti şiddetlendirir, salabeti arttırır.Nifakın cinayeti, İslâm üzerine pek büyüktür. Âlem-i İslâmı zelzeleye maruz bırakan nifaktır. Bunun içindir ki, Kur'an-ı Azimüşşan ehl-i nifaka fazlaca teşniat ve takbihatta bulunmuştur.İstihza, hud'a, iki yüzyülük, hile, kizb, riya gibi kötü ahlaklar, münafıkta var; kâfirde o derecede yoktur. Bu cihetten, münafıklar hakkında itnab yapılmıştır.

Dostlar.Bu gün Müslümanlar arasında hiç olmadığı kadar fitne tohumları ekilmeye başlamıştır.Uzun zamandır var olma mücadelesi ile kenetlenmiş birbirinin kusurunu görmeyerek kardeşlik içerisinde aynı amaç ve maksada birlikte yürüyen insanlar arasında bu gün farklı fitneler yeşertilmeye çalışılmaktadır. Afganistan’da Müslümanlar bunun en acı örneğini yaşadılar.Bu günkü durumları söze ihtiyaç bırakmayacak kadar ibretler içeriyor.

Kuvvet ve inayet çoklukta değil , ihlasta , uhuvvette ve samimiyettedir.Nice az topluluklar sayıca çok olan topluluklara bu ihlas uhuvvet ve samimiyet sayesinde galip gelmişlerdir.

Bunun önemini verdiği mücadele içerisinde bizzat yaşayarak en iyi gören Bediüzzaman ihlas , uhuvvet , samimiyet , sadakat gibi kavramları mükemmel olarak anlattığı İhlas Risalesi için ‘laakal (en az) 15 günde bir okunmalı’ tavsiyesinde bulunmuştur.Risalenin başlangıcında ‘Ey kardeşlerim! Mühim ve büyük bir umûr-u hayriyenin çok muzır mânileri olur Şeytanlar o hizmetin hâdimleriyle çok uğraşır Bu mânilere ve bu şeytanlara karşı, ihlâs kuvvetine dayanmak gerektir İhlası kıracak esbabdan; yılandan, akrepten çekindiğiniz gibi çekininiz.

Hazret-i Yûsuf Aleyhisselâm اِنَّ النَّفْسَ َلاَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ اِلاَّ مَا رَحِمَ رَبِّى demesiyle, nefs-i emmâreye itimad edilmez Enâniyet ve nefs-i emmâre sizi aldatmasın İhlası kazanmak ve muhafaza etmek ve mânileri defetmek için, gelecek düsturlar rehberiniz olsun’ der ve 4 düsturla ihlaslı amele dikkat çeker.Birinci düstur da ‘Amelinizde Rızâ-yı İlâhî olmalı Eğer O râzı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok Eğer o kabul etse, bütün halk reddetse te'siri yok O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler istemek talebinde olmadığınız halde, halklara da kabûl ettirir, onları da razı eder Onun için, bu hizmette doğrudan doğruya yalnız Cenab-ı Hakk'ın rızasını esas maksad yapmak gerektir’ der.

İkinci düstur da ‘Bu hizmet-i Kur'aniyede bulunan kardeşlerinizi tenkit etmemek ve onların üstünde faziletfuruşluk nev'inden gıbta damarını tahrik etmemektir Çünki, nasıl insanın bir eli diğer eline rekabet etmez; bir gözü ….’ Şeklinde devam eder.( Lemalar , 21. Lema )

‘Büyük adamlar fikirleri,orta adamlar olayları , küçük adamlar kişileri konuşur.’Bu coğrafyada yaşayan her Müslüman özellikle engin tarih ve geçmişine bakarak derin düşünmek zorundadır.Bizler 1683 II.Viyana yenilgisinden bu güne üst üstte yenilgiler tatmış , 20. asrın ilk çeyreğinden itibaren toparlanmaya çalışan ve bu asrın başından itibaren çıkışa başlamış ve hızla tırmanan bir toplumun mensuplarıyız.Her açıdan bu gün dünden daha iyi yarından eksik.

Dolayısıyla birbirimizle uğraşmak , küçük hesaplar yapmak , hizipçiliğe saplanmak, İslam kardeşliğiyle yetinmeyip , farklı şemsiyelere sığınmak , liyakat ve ehliyeti bırakıp farklı asabiye mantıklarıyla yol almaya çalışmak bu süreçte hepimize çok ciddi zararlar verir.

Bizler dünyanın bizden çok şey beklediği ve gerçekten dünyaya her açıdan çok şey verebilecek dini , tarihi ve kültürel zenginliğe sahip insanlarız.Bu şuur ve bilinçle özellikle şu yaşadığımız hassas süreçte sözlerimize , hareketlerimize dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum.Afganistan yakın tarihini hatırlatıyor , fitnenin , ayrılığın , kuvvetimizi , rüzgarımızı yok edeceğini bildiriyor herkesi sorumlu olmaya davet ediyorum.

Nimete şükrün çoğu zaman musibete sabırdan daha zor olduğu ve nimet şükrü görmediği zaman alındığı Kuran-i bir realitedir.Ve yine unutmayalım ki musibet geldiğinde sadece zalimleri değil zalimlerin yaşadığı toplumdaki herkesi yakar…

Yorumlar (0)

Bu yorumun beslemesine abone olun

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy

Anket

Sizce toplumun en önemli problemi nedir?

Son Yorumlar

Türklerin Müslüman Olmasının N...
elinize sağlık çok işime yarayacağını düşünüyorum
Ağırlığınca duracaksın bazen ...
Tebrik eder. Hayat demek hareket demektir.
5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunun...
çocuk koruma kanunu ile ilgili bilgi araştırıyorum bende. bu sitede de bilgiler var. ilgilenen a...
GECE GEZME EHLİYETİ
Sadece şiddet olunca değil. Kadına hiç bir şey yapmasan bile sana iftira attığı takdirde uza...
GECE GEZME EHLİYETİ
Hiç bir kültür ve dinde olamayacak bir uygulama #aile dibine konulan dinamittir #6284yasa delilsi...

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün216
mod_vvisit_counterDün441
mod_vvisit_counterBu Hafta657
mod_vvisit_counterBu Ay8190
mod_vvisit_counterToplam561712