Cumartesi, Kasım 17, 2018
Text Size

Mehmet Hasan Sert llkokulunda Velilerle 'İletişim'i paylaştık...

M. Hasan Sert İlkokulunda Velilerle 'İletişim' ve yardımcıları 'Sevgi ve Sabır' konusunu paylaştık...

Ereğli'de Çocuk ihmal ve istismarı üzerine konuştuk.

  Ereğli'de 15 Temmuz Anaokulu Salonunda Veli ve Eğitimcilere Çocuk ihmal ve istismarı üzerine konuştuk.    

Akademik Bakış'ta ''Kök Hücre Üretim Merkezi Aile''yi konuştuk..

Gökhan Kırlangıç kardeşimin hazırlayıp sunduğu Ribar Fm'de yayınlanan Akademik Bakış'ta ''Kök Hücre Üretim Merkezi Aile''yi konuştuk.

 • Muhabbethane'de Gençlerle ''Huzurun Anahtarı''nı konuştuk...

  Salı, 13 Kasım 2018 08:17
 • Mehmet Hasan Sert llkokulunda Velilerle 'İletişim'i paylaştık...

  Perşembe, 25 Ekim 2018 09:01
 • Emirgazi'de öğretmenlerimizle beraberdik...

  Pazartesi, 24 Eylül 2018 11:06
 • Ereğli'de Çocuk ihmal ve istismarı üzerine konuştuk.

  Salı, 03 Nisan 2018 09:02
 • Akademik Bakış'ta ''Kök Hücre Üretim Merkezi Aile''yi konuştuk..

  Perşembe, 08 Mart 2018 14:52


Kuran’ı Kerim ‘fitne’ için ‘el fitnetü eşeddi min-el katl:fitne katilden (öldürmekten) daha ağır , tehlikeli , şiddetli bir günahtır’ der.

Fitne ; ömrümüzün sonuna kadar tabii olduğumuz imtihanın en zor en çetin , en girift ve tehlikeli kısmıdır.

Fitne tam anlamıyla en zor imtihan demektir. Anarşi, bozgunculuk, günah, şirk, bela ve daha başka manalara gelirse de, ekseriya bölücülük, bozgunculuk anlamında kullanılır. Abdülgani Nablusi hazretleri buyuruyor ki:(Fitne, Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, onları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmak demektir.) [Hadika]

Müslümanlar arasında fitne çıkarmak için uğraşan insanlar çoğu zaman münafıklardır.Bazen münafıkların bu fitne ateşine ‘dinde hassas muhakemeyi akliyede zayıf’ bazı saf Müslümanlarda ateş taşırlar.

Bu sebeple Kuranı Kerim hemen başlangıçta kafirlerden 2 ayetle bahsederken , münafıkları 12 ayetle tarif etmiştir.Bediüzzaman bu soruyu sormuş ve cevabında şu hakikate dikkat çekmiştir:Düşman meçhul olduğu zaman daha zararlı olur, kandırıcı olursa daha habis olur, aldatıcı olursa fesadı daha şedid olur, dahilî olursa zararı daha azim olur. Çünkü, dahilî düşman kuvveti dağıtır, cesareti azaltır; haricî düşman ise, bilakis, asabiyeti şiddetlendirir, salabeti arttırır.Nifakın cinayeti, İslâm üzerine pek büyüktür. Âlem-i İslâmı zelzeleye maruz bırakan nifaktır. Bunun içindir ki, Kur'an-ı Azimüşşan ehl-i nifaka fazlaca teşniat ve takbihatta bulunmuştur.İstihza, hud'a, iki yüzyülük, hile, kizb, riya gibi kötü ahlaklar, münafıkta var; kâfirde o derecede yoktur. Bu cihetten, münafıklar hakkında itnab yapılmıştır.

Dostlar.Bu gün Müslümanlar arasında hiç olmadığı kadar fitne tohumları ekilmeye başlamıştır.Uzun zamandır var olma mücadelesi ile kenetlenmiş birbirinin kusurunu görmeyerek kardeşlik içerisinde aynı amaç ve maksada birlikte yürüyen insanlar arasında bu gün farklı fitneler yeşertilmeye çalışılmaktadır. Afganistan’da Müslümanlar bunun en acı örneğini yaşadılar.Bu günkü durumları söze ihtiyaç bırakmayacak kadar ibretler içeriyor.

Kuvvet ve inayet çoklukta değil , ihlasta , uhuvvette ve samimiyettedir.Nice az topluluklar sayıca çok olan topluluklara bu ihlas uhuvvet ve samimiyet sayesinde galip gelmişlerdir.

Bunun önemini verdiği mücadele içerisinde bizzat yaşayarak en iyi gören Bediüzzaman ihlas , uhuvvet , samimiyet , sadakat gibi kavramları mükemmel olarak anlattığı İhlas Risalesi için ‘laakal (en az) 15 günde bir okunmalı’ tavsiyesinde bulunmuştur.Risalenin başlangıcında ‘Ey kardeşlerim! Mühim ve büyük bir umûr-u hayriyenin çok muzır mânileri olur Şeytanlar o hizmetin hâdimleriyle çok uğraşır Bu mânilere ve bu şeytanlara karşı, ihlâs kuvvetine dayanmak gerektir İhlası kıracak esbabdan; yılandan, akrepten çekindiğiniz gibi çekininiz.

Hazret-i Yûsuf Aleyhisselâm اِنَّ النَّفْسَ َلاَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ اِلاَّ مَا رَحِمَ رَبِّى demesiyle, nefs-i emmâreye itimad edilmez Enâniyet ve nefs-i emmâre sizi aldatmasın İhlası kazanmak ve muhafaza etmek ve mânileri defetmek için, gelecek düsturlar rehberiniz olsun’ der ve 4 düsturla ihlaslı amele dikkat çeker.Birinci düstur da ‘Amelinizde Rızâ-yı İlâhî olmalı Eğer O râzı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok Eğer o kabul etse, bütün halk reddetse te'siri yok O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler istemek talebinde olmadığınız halde, halklara da kabûl ettirir, onları da razı eder Onun için, bu hizmette doğrudan doğruya yalnız Cenab-ı Hakk'ın rızasını esas maksad yapmak gerektir’ der.

İkinci düstur da ‘Bu hizmet-i Kur'aniyede bulunan kardeşlerinizi tenkit etmemek ve onların üstünde faziletfuruşluk nev'inden gıbta damarını tahrik etmemektir Çünki, nasıl insanın bir eli diğer eline rekabet etmez; bir gözü ….’ Şeklinde devam eder.( Lemalar , 21. Lema )

‘Büyük adamlar fikirleri,orta adamlar olayları , küçük adamlar kişileri konuşur.’Bu coğrafyada yaşayan her Müslüman özellikle engin tarih ve geçmişine bakarak derin düşünmek zorundadır.Bizler 1683 II.Viyana yenilgisinden bu güne üst üstte yenilgiler tatmış , 20. asrın ilk çeyreğinden itibaren toparlanmaya çalışan ve bu asrın başından itibaren çıkışa başlamış ve hızla tırmanan bir toplumun mensuplarıyız.Her açıdan bu gün dünden daha iyi yarından eksik.

Dolayısıyla birbirimizle uğraşmak , küçük hesaplar yapmak , hizipçiliğe saplanmak, İslam kardeşliğiyle yetinmeyip , farklı şemsiyelere sığınmak , liyakat ve ehliyeti bırakıp farklı asabiye mantıklarıyla yol almaya çalışmak bu süreçte hepimize çok ciddi zararlar verir.

Bizler dünyanın bizden çok şey beklediği ve gerçekten dünyaya her açıdan çok şey verebilecek dini , tarihi ve kültürel zenginliğe sahip insanlarız.Bu şuur ve bilinçle özellikle şu yaşadığımız hassas süreçte sözlerimize , hareketlerimize dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum.Afganistan yakın tarihini hatırlatıyor , fitnenin , ayrılığın , kuvvetimizi , rüzgarımızı yok edeceğini bildiriyor herkesi sorumlu olmaya davet ediyorum.

Nimete şükrün çoğu zaman musibete sabırdan daha zor olduğu ve nimet şükrü görmediği zaman alındığı Kuran-i bir realitedir.Ve yine unutmayalım ki musibet geldiğinde sadece zalimleri değil zalimlerin yaşadığı toplumdaki herkesi yakar…

Yorumlar (0)

Bu yorumun beslemesine abone olun

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy
Anket

Sizce toplumun en önemli problemi nedir?

Son Yorumlar

GECE GEZME EHLİYETİ
Sadece şiddet olunca değil. Kadına hiç bir şey yapmasan bile sana iftira attığı takdirde uza...
GECE GEZME EHLİYETİ
Hiç bir kültür ve dinde olamayacak bir uygulama #aile dibine konulan dinamittir #6284yasa delilsi...
GECE GEZME EHLİYETİ
Hiç bir kültür ve dinde olamayacak bir uygulama #aile dibine konulan dinamittir #6284yasa delilsi...
Türklerin Müslüman Olmasının N...
winknnnnnnnnnnnnnn çok güzeeeeeeeeeeeelllllllllllllllll olmuşş
Türklerin Müslüman Olmasının N...
smiley çok güzel olmuş elinize sağlık.

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün37
mod_vvisit_counterDün353
mod_vvisit_counterBu Hafta3115
mod_vvisit_counterBu Ay6788
mod_vvisit_counterToplam408806