Perşembe, Nisan 18, 2019
Text Size

Kadınlarda Sağlıklı Yaşlanma” konulu panelde ''Kadın ve Medya Algısı''nı anlattım.

Selçuk Üniversitesi Kadın, Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (Katum) Müdürlüğünün düzenlediği “Kadınlarda Sağlıklı Yaşlanma” k...

İkindi Sohbetlerinde ''Mevlana ve İletişim'' konusunu paylaştık.

Konya Kültürünün işlendiği Koyunoğlu Müzesi İkindi Sohbetlerinde seçkin bir toplulukla "Mevlana ve İletişim" konusunu paylaştık. Gerçekten dinleyi...

Askon Konya ekibiyle başarı ve mutluluğun şifrelerini paylaştık.

ASKON Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyelerine ''İş Hayatında İletişim, Aile İçi Huzurun Dinamikleri, İş ve Aile Ahlakı'' konularında sunum yaptık.YK Baş...

Mehmet Hasan Sert llkokulunda Velilerle 'İletişim'i paylaştık...

M. Hasan Sert İlkokulunda Velilerle 'İletişim' ve yardımcıları 'Sevgi ve Sabır' konusunu paylaştık...

 • Kadınlarda Sağlıklı Yaşlanma” konulu panelde ''Kadın ve Medya Algısı''nı anlattım.

  Çarşamba, 13 Mart 2019 12:05
 • İkindi Sohbetlerinde ''Mevlana ve İletişim'' konusunu paylaştık.

  Salı, 05 Mart 2019 08:34
 • Askon Konya ekibiyle başarı ve mutluluğun şifrelerini paylaştık.

  Pazartesi, 24 Aralık 2018 14:06
 • Muhabbethane'de Gençlerle ''Huzurun Anahtarı''nı konuştuk...

  Salı, 13 Kasım 2018 08:17
 • Mehmet Hasan Sert llkokulunda Velilerle 'İletişim'i paylaştık...

  Perşembe, 25 Ekim 2018 09:01


İnsanların en güzelini bir hafta boyunca daha yoğun olarak tekrar yad ettik. Kainatın şerefine yaratıldığı , Süleyman Çelebi’nin yazımıyla Yüce Allah’ın “Ben seni kendime ayine kıldım”  dediği  kutlu Nebiye ümmet olmak ne büyük bahtiyarlık…

“Hakiki fazilet odur ki düşman dahi tasdik etsin “ Hz. Peygamberin ahlakının güzelliğini, faziletlerini , ona iman etmeyen insanlar bile tarih boyunca ve bu gün itiraf ediyorlar,tasdik ediyorlar.

Bana göre Peygamberin sayısız meziyetlerinden bu gün vurgulanması gereken en önemli faziletleri: Şefkati, merhameti ve afv ediciliği.

Bu gün insanlar su dan sebeplerle birbirlerini kırıyor,yaralıyor,öldürüyor. Oysa hepimiz Ademoğullarıyız, hepimiz kardeşiz, dünya da herkese yetecek kadar.

“İman etmedikçe cennete gidemezsiz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız zaman birbirini seveceğiniz şeyi söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız.” Yani tanıdığınıza tanımadığımıza mutlaka selam verin ve bunu lütfen gülümseyerek , en şirin sevimli haliniz, tavrınız ile yapın.

Prof. Dr. İskender Pala’yı dinledik. Peygamberimizi gerçekten harika anlattı. Bu topraklarda Peygamberin nasıl sevildiğini yaşanmış ibretlik hikayelerle aktardı. Nebinin bize tavsiye ettiği “sevgi” ile bu toprakların nasıl yıkandığını , bezendiğini, beslendiğini ve rengarenk çiçekler açtığını anlattı. O çiçeklerin en güzelleri lale ve gül dü. Lale Allah ,gül Peygamber demekti.En güzel laleleri ve gülleri bu topraklar bu millet yetiştirdi ve yetiştiriyor.

Hoca bu hafta anısına Peygamber hatırına bizden bir söz istedi ve dedi ki: “Ona muhabbetimiz varsa onun hatırı için her gün en az bir iyilik yapalım, bir kötülükten vazgeçelim”

Bediüzzaman  Peygamberin bize bıraktığı sünneti seniyye yolundan bahsederken “Onun yolundan en küçük bir inhiraf (ayrılık) hayatı azaba çeviriyor ,onu taklit ederek,onun gibi yaparak  yaptığımız gündelik zaruri işlerimiz (yemek,içmek,uyumak gibi) onu hatırlayarak yaptığımız için ibadet hükmünde bize sevap kazandırıyor” der.

Hepsinden daha vurgulu olan hakikat “Ey Resulüm de ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Ali İmran 31) Yani Alemlerin Rabbinin rızasını kazanmak onun ifadesiyle Peygamberine uymaktan geçiyor.

Haydi dostlar , hep beraber uyalım o insanlığın efendisine ta ki dünya ve ahiret saadeti bizim olsun.

Yorumlar (0)

Bu yorumun beslemesine abone olun

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy