Cumartesi, Şubat 16, 2019
Text Size

Askon Konya ekibiyle başarı ve mutluluğun şifrelerini paylaştık.

ASKON Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyelerine ''İş Hayatında İletişim, Aile İçi Huzurun Dinamikleri, İş ve Aile Ahlakı'' konularında sunum yaptık.YK Baş...

Mehmet Hasan Sert llkokulunda Velilerle 'İletişim'i paylaştık...

M. Hasan Sert İlkokulunda Velilerle 'İletişim' ve yardımcıları 'Sevgi ve Sabır' konusunu paylaştık...

Ereğli'de Çocuk ihmal ve istismarı üzerine konuştuk.

  Ereğli'de 15 Temmuz Anaokulu Salonunda Veli ve Eğitimcilere Çocuk ihmal ve istismarı üzerine konuştuk.    

 • Askon Konya ekibiyle başarı ve mutluluğun şifrelerini paylaştık.

  Pazartesi, 24 Aralık 2018 14:06
 • Muhabbethane'de Gençlerle ''Huzurun Anahtarı''nı konuştuk...

  Salı, 13 Kasım 2018 08:17
 • Mehmet Hasan Sert llkokulunda Velilerle 'İletişim'i paylaştık...

  Perşembe, 25 Ekim 2018 09:01
 • Emirgazi'de öğretmenlerimizle beraberdik...

  Pazartesi, 24 Eylül 2018 11:06
 • Ereğli'de Çocuk ihmal ve istismarı üzerine konuştuk.

  Salı, 03 Nisan 2018 09:02


Hayatı çok hızlı yaşıyoruz. O kadar hızlı yaşıyoruz ki bizce çok önemli olan , olması gereken hususları ihmal ediyoruz.İhmal ettiğimiz hususları zamanı durdurup veya geri sarıp yerine getirme imkanımız yok. Zamanı hızlı değil dolu dolu yaşamak önemlidir.Peygamberimiz “teenni rahmandan , acele şeytandandır” demiştir.

Bu yaptığımız hız ,bulunduğumuz yoğunluk bir çok ihmalleri netice veriyor.Eşimize ,çocuğumuza , arkadaşlarımıza yeterince vakit ayırmıyoruz.Bir şekilde karşılaşsak “çok yoğunum “ mazeretini hemen sunuyoruz karşımızdakine. Ama “mazeretin çoğu yalandır” sözünü unutuyoruz. Oysa marifet hayatı hızlı değil dolu dolu , sindire sindire yaşamaktır.

Bu yoğunluk sadece bu günün problemi değil. Bakın    M.Ö. 2000 li yıllarda yazılmış bir tapınak yazıtındaki ifadeler bu gün ilaç kadar ihtiyacımız olan nasihatler içeriyor:

Tanrım beni yavaşlat ! Aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir... Zamanın sonsuzluğunu göstererek bu telaşlı hızımı dengele...Günün karmaşası içinde bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükunetini ver...Sinirlerim ve kaslarımdaki gerginliği , belleğimde yaşayan akarsuların melodisiyle yıka , götür...Uykunun o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymamda yardımcı ol... Anlık tatilleri yaşayabilme sanatını öğret ; bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı , güzel bir köpek ya da kediyi okşamak için durmayı , güzel bir kitaptan birkaç satır okumayı , balık avlayabilmeyi , hülyalara dalabilmeyi öğret...Her gün kaplumbağa ile tavşanın masalını  hatırlat.Hatırlat ki yarışı her zaman hızlı koşanın bitirmediğini , yaşamda hızı artırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim...Heybetli meşe ağacının dallarından yukarı bakmamı sağla.Bakıp göreyim ki onun böyle güçlü ve büyük olması yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır...Beni yavaşlat Tanrım ve köklerimi yaşam toprağının kalıcı değerlerine doğru göndermeme yardım et.Yardım et ki kaderimin yıldızlara doğru daha olgun ve daha sağlıklı olarak yükseleyim... Ve hepsinden önemlisi...

Tanrım , bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET ,değiştireceğim şeyleri kabul için SABIR ,her ikisi arasındaki farkı bilmek için AKIL ver.

Yorumlar (0)

Bu yorumun beslemesine abone olun

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy