Perşembe, Ekim 17, 2019

Text Size

Son YazılarımToplumun en önemli  dinamiği aile kurumudur. Dünyada bu konuda tam bir fikir birliği var. Ama bu gün özellikle batı alemi ve bizim  toplumumuzda  boşanmaların önüne geçemiyoruz. Boşanmaların olmaması için aile temellerinin sağlam atılması gerekir. Ve bu  önemli yapının muhafazası bir millet için her şeyden daha önemlidir.

 

Aile kurumu içinde sevgi ve şefkatin önemli bir yer tuttuğu bir gerçek. Sevgi ve şefkat ihtiyacı, fiziksel ihtiyacın her zaman üstündedir. Her şey sevgi ile başlayıp sevgi ile bitiyor. “Hırsızlık yapan çocuk annesini arar” sözü sevginin ne kadar önemli ve sevgisizliğin ne kadar ciddi sonuçları olduğunu çarpıcı biçimde anlatıyor. Ailenin kurulması ve devamıyla alakalı bazı önemli noktalar şunlar:

Devamını oku...

Aileler kendilerine çeki düzen verdiklerinde toplumda kendine çeki düzen vermiş olacaktır.(Konfüçyüs)

Aile toplumun temelidir. Dolayısıyla sağlıklı bir toplum ancak sağlıklı ailelerden oluşur. Tüm dünya da bu konuda tam bir görüş birliği vardır. Toplumda boşanmalar artıyor. Toplumun temelini sarsan bu gelişmeler sosyal bilimcileri çözüm aramaya yöneltiyor.

Devamını oku...

“Bütün müminler kardeştir.” Hepimizin bildiği, inandığı iman ettiği bir gerçek. Ama bir duvarın parçaları gibi omuz omuza vermiş, kardeşini -daha fazla ihtiyaç sahibi olsa da- kendisine tercih eden bir kardeşlik anlayışı ,kolay oluşmuyor.

Müslümanlar her fiillerinde olduğu gibi kardeşlik binasının tesisinde de üç “saç ayağı” diyebileceğimiz , üç hakikate çok önem vermeliler.

Devamını oku...

Ben toplumda ailenin ,ailede de annenin lokomotif güç olduğuna inananlardanım dostlar.Bu anlamda kadın bir toplumda en belirleyici faktör bana göre.

Tarihe geçmiş, insanlığa yön veren insanların annelerini araştırdığımızda bunu açıkça görürüz. Evet içinizden geçen itirazları duyuyor gibiyim. Ama tüm sizin örnek olarak vereceğiniz “baba” ları yetiştiren de “anne” lerdir.

Bizler millet olarak kadınlarımızı daima yanımızda bir “eş”, bir “hayat arkadaşı” , birbirimizi tamamlayan bir mükemmel “yoldaş” olarak gördük.

Devamını oku...

Ülkemizin AB ile üye olma müzakerelerinde karşısında duran önemli konulardan birisi de “Alevilik “ konusudur. Yüzyıllardır aynı coğrafyada yaşayan bu insanlarımızı herkes kendi zaviyesinden bakarak farklı konumlandırıyor.

Bünyesine katmak istediği ülkelerde ciddi sosyal problemler istemeyen AB Alevilik konusunun çözümünü dayatıyor. Zaten Avrupa ülkelerinde yaşayan Alevi vatandaşlarımız vasıtasıyla bu sorunu yakından tanıyor.

Devamını oku...

Bunun en güzel cevabı gazete her şey için okunurdur. Yani gazete öyle gazete olmalıdır ki sabah doğacak olan  güneşe insanın ihtiyacını hissetmesi ve onu ümitle beklemesi gibi entelektüel bir insanda sabah gelecek gazetesini o istekle beklemelidir.

Gazete insanın bilgi dünyasındaki her konuya hitap etmelidir. İnsandaki tüm duyguları doyurmalı , tüm hisler okşamalıdır. Gazete , hem insandaki tüm duygu ve hisleri beslerken hem de aile ve toplumdaki tüm kesimlere hitap etmelidir.Yani gazetede aile ve toplumdaki küçük büyük , avam havas , köylü kentli herkes kendine hitap eden kendini ilgilendiren , aydınlatan bir şeyler bulmalıdır.

Devamını oku...

İnsanda fıtri olarak yaratılışında yerleştirilmiş duygulardan önemli iki duygudur: Almak ve vermek.

İnsan almak ister, acıkır , yemek yemek ister, utanır,ar eder, üzerine bir şeyler giyinmek ister. İhtiyaçları sınırsızdır, bu ihtiyaçları temin etmek için para kazanmak ister.

Ve alırken zevk alır insan. Vücuduna ihtiyacı olan gıdaları alırken zevk alır. Üzerine örtünmek için kıyafetleri giyerken zevk alır. Birisinden bir hediye alırken -bu bir tebessüm bile olsa- birisi ona ikram ettiğinde zevk alır.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 96 - 100

96

Anket

Sizce toplumun en önemli problemi nedir?

Son Yorumlar

Ağırlığınca duracaksın bazen ...
Tebrik eder. Hayat demek hareket demektir.
5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunun...
çocuk koruma kanunu ile ilgili bilgi araştırıyorum bende. bu sitede de bilgiler var. ilgilenen a...
GECE GEZME EHLİYETİ
Sadece şiddet olunca değil. Kadına hiç bir şey yapmasan bile sana iftira attığı takdirde uza...
GECE GEZME EHLİYETİ
Hiç bir kültür ve dinde olamayacak bir uygulama #aile dibine konulan dinamittir #6284yasa delilsi...
GECE GEZME EHLİYETİ
Hiç bir kültür ve dinde olamayacak bir uygulama #aile dibine konulan dinamittir #6284yasa delilsi...

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün246
mod_vvisit_counterDün338
mod_vvisit_counterBu Hafta1380
mod_vvisit_counterBu Ay6210
mod_vvisit_counterToplam527000