Pazar, Mart 07, 2021

Text Size

Son YazılarımYaşadığımız alemde “bilim” denen bir disiplinin olması bir düzenin , intizamın, ölçünün olduğu içindir. Kainatta zerreden seyyareye ,küçük-büyük her şey bir ölçü,bir mizan,bir denge içerisinde yaratılmıştır.”Göğü yükseltti ve mizanı (ölçüyü) koydu.(Rahman,7)

Bu ölçü kainatın en “akıllı, zeki” varlığına şu dersi veriyor: “Aklını kullan,her yaptığın işi bir ölçüyle mizanla yap”. diyor. Kuran-ı Kerim 800 den fazla ayetinde ya direk ya ima ile aklımızı kullanmamızı emrediyor. Ölçüsüz hiçbir işte başarıyı yakalayamazsın. Sünnetullah ölçü, mizan üzre. Ve Allah’ın sünneti (kanunları) asla değişmez. Kim başarı,muvaffakiyet istiyorsa sünnetullaha uygun hareket etmelidir.Yoksa dönen çarkların aksine hareketle altında ezilir.

Devamını oku...

TÜİK İstatistiklerinin ortaya koyduğu ilginç tespitlerden biri , boşanmaların yüzde 42.6'sının evliliğin ilk 5 yılı içinde gerçekleştiğine yönelik.

Evlilik süresi 6 ila 10 yıl arasında boşanma oranı yüzde 21.3 iken, 11 ila 15 yıl arasında da bu oran yüzde 13.5 olarak gerçekleşiyor.

16 yılı aşan evliliklerdeki boşanma oranı da yüzde 22.7 olarak tespit edildi.

Devamını oku...

“Din nasihattir (samimiyettir)”, “Ya göründüğün gibi ol. Ya olduğun gibi görün”

Günümüz insanının en önemli sosyal problemlerinden birisi maalesef “kendi” olmaması, ”kendi” gibi davranmaması, başkalarına özenerek başkalarını taklit ederek yaşamasıdır.Bu özenti ve taklit insan gibi her biri başka bir alem olan ve muhteşem özgün eserler üretebilecek mükemmel makineyi bir anda değersiz başkalarını taklit eden fotokopi makinesine çeviriyor.

Devamını oku...

Toplumun en önemli  dinamiği aile kurumudur. Dünyada bu konuda tam bir fikir birliği var. Ama bu gün özellikle batı alemi ve bizim  toplumumuzda  boşanmaların önüne geçemiyoruz. Boşanmaların olmaması için aile temellerinin sağlam atılması gerekir. Ve bu  önemli yapının muhafazası bir millet için her şeyden daha önemlidir.

 

Aile kurumu içinde sevgi ve şefkatin önemli bir yer tuttuğu bir gerçek. Sevgi ve şefkat ihtiyacı, fiziksel ihtiyacın her zaman üstündedir. Her şey sevgi ile başlayıp sevgi ile bitiyor. “Hırsızlık yapan çocuk annesini arar” sözü sevginin ne kadar önemli ve sevgisizliğin ne kadar ciddi sonuçları olduğunu çarpıcı biçimde anlatıyor. Ailenin kurulması ve devamıyla alakalı bazı önemli noktalar şunlar:

Devamını oku...

Aileler kendilerine çeki düzen verdiklerinde toplumda kendine çeki düzen vermiş olacaktır.(Konfüçyüs)

Aile toplumun temelidir. Dolayısıyla sağlıklı bir toplum ancak sağlıklı ailelerden oluşur. Tüm dünya da bu konuda tam bir görüş birliği vardır. Toplumda boşanmalar artıyor. Toplumun temelini sarsan bu gelişmeler sosyal bilimcileri çözüm aramaya yöneltiyor.

Devamını oku...

“Bütün müminler kardeştir.” Hepimizin bildiği, inandığı iman ettiği bir gerçek. Ama bir duvarın parçaları gibi omuz omuza vermiş, kardeşini -daha fazla ihtiyaç sahibi olsa da- kendisine tercih eden bir kardeşlik anlayışı ,kolay oluşmuyor.

Müslümanlar her fiillerinde olduğu gibi kardeşlik binasının tesisinde de üç “saç ayağı” diyebileceğimiz , üç hakikate çok önem vermeliler.

Devamını oku...

Ben toplumda ailenin ,ailede de annenin lokomotif güç olduğuna inananlardanım dostlar.Bu anlamda kadın bir toplumda en belirleyici faktör bana göre.

Tarihe geçmiş, insanlığa yön veren insanların annelerini araştırdığımızda bunu açıkça görürüz. Evet içinizden geçen itirazları duyuyor gibiyim. Ama tüm sizin örnek olarak vereceğiniz “baba” ları yetiştiren de “anne” lerdir.

Bizler millet olarak kadınlarımızı daima yanımızda bir “eş”, bir “hayat arkadaşı” , birbirimizi tamamlayan bir mükemmel “yoldaş” olarak gördük.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Anket

Sizce toplumun en önemli problemi nedir?

Son Yorumlar

Yelkenleriniz sabit mi?/Are your sa...
Abi yazılarınızı takip ediyorum. Allah razı olsun. İstifade ediyorum İnşallah.
Türklerin Müslüman Olmasının N...
elinize sağlık çok işime yarayacağını düşünüyorum
Ağırlığınca duracaksın bazen ...
Tebrik eder. Hayat demek hareket demektir.
5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunun...
çocuk koruma kanunu ile ilgili bilgi araştırıyorum bende. bu sitede de bilgiler var. ilgilenen a...
GECE GEZME EHLİYETİ
Sadece şiddet olunca değil. Kadına hiç bir şey yapmasan bile sana iftira attığı takdirde uza...

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün25
mod_vvisit_counterDün157
mod_vvisit_counterBu Hafta25
mod_vvisit_counterBu Ay1399
mod_vvisit_counterToplam684820