Salı, Mart 02, 2021

Text Size

Son Yazılarım11 ayın sultanı bu yılda bütün ihtişamıyla yaşanıyor. Hepimiz için asıl önemli olan gerçek ise bu muhteşem Rahmani ziyafetten özelimizde kendi adımıza ne kadar istifade edebiliyoruz.

Yüce Peygamberimiz :“Ümmetimin fesada uğradığı bir zamanda kim benim sünnetime uyarsa 100 şehidin sevabını alabilir” diye bu asrın önemine işaret ediyor.

Bediüzzaman Said Nursi “Kastamonu Lahikası” isimli eserinde içinde yaşadığımız bu asrı bakın nasıl  anlatıyor:

Devamını oku...

Türklerin İslamiyet’i kabul etmeden önceki devirlerde girdikleri dinlerin çerçevesinde yaşadıkları dini hayatın izlerinin bir kısmı Bektaşi Menakıpnamelerinde  müşahhas olarak ortaya çıkmaktadır. Bu izlerin bilhassa Menakıbı Hacı Bektaş Veli , Vilayetname-i Hacım Sultan , Vilayetname-i Otman Baba , Vilayetname-i Sultan Şucauddin ve Vilayetname-i Abdal Musa’da yoğunlaştığı görülmektedir.Bunlar ilaveten , bir Bektaşi Menakıpnamesi olmayan  adı geçen Menakıpnamelerden , dolayısıyla Bektaşiliğin teşekkülünden önce yazılan Menakıbu-l Kudsiye’nin ise İslam öncesi inanç izlerini taşıma konusunda en az Menakıbı Hacı Bektaş Veli kadar zengin olduğu , ayrıca bir çok inanç motiflerinin de bu eserle çok yakın paralellik arz ettiği de ortadadır.     

Devamını oku...

Hz. Aişe validemiz “Peygamber bir iş yapacağında o işi en kolay yoldan yapmayı tercih ederdi” diyerek İslam’ın insanların işlerini kolaylaştırmaya verdiği önemin altını çizmiştir.

Günümüzde maddi-manevi imkanları ellerinde bulunduran insanlarımız genelde 45-70 yaş aralığında ki olgun-yetişkin kimselerdir. Gençlik onların ellerine bakmaktadır. İş sahibi olmak, aş sahibi olmak, evlenmek, kariyer yapmak v.s. ; kısaca tüm işler ve imkanlar bu ağabeylerimizin, ablalarımızın yetkisindedir. Ve bu ağabey ve ablalarımız bu konumlarına, bu imkanlara ne zorluklarla ulaştıklarını sık sık gençlere aktarırlar. Maalesef kendi yaşadıkları zorluğu ,kendilerinden sonra gelen gençlere yaşatmaktan da geri durmazlar.

Devamını oku...

Bu tespit dünyanın 270 ülkesinde 3 milyardan fazla kişinin izlediği “Şeylerin Hikayesi-The Story of Staff” belgeselinin yapımcısı Amerikalı çevreci aktivist Annie Leonard’a ait.Leonard acaip ve önemli şeyler söylüyor.Türkiye’yi ABD gibi olmaktan kaçınması gerektiği noktasında uyarıyor.Popüler kültürün sürekli yalan söylediğini ifade ediyor.

Devamını oku...

Konya’da geçtiğimiz günlerde bir dizi sempozyum düzenlendi. Çok değişik konularda yüzlerce bilim adamı görüş ve düşüncelerini dinleyenlerine aktardı.

Sempozyumlar fikir ve düşüncelerin fuarlarıdır. Ve bana göre bu fuarlar diğer ticari fuarlardan bin defa daha önemlidir. Çünkü “her şey “ fikir ve düşünceyle başlar. Gelişme, değişme, icat, atılım v.b. bütün güzellikler önce bir fikir ve düşünceyle başlar.

Devamını oku...

29. Yaz Olimpiyat Oyunları, "Kuş Yuvası'' olarak adlandırılan 90 bin kişilik Ulusal Stat'ta düzenlenen görkemli törenle sona erdi. Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapan Çin Halk Cumhuriyeti, 51 altın, 21 gümüş ve 28 bronz olmak üzere, toplam 100 madalyayla da oyunları lider tamamlamayı başardı. Toplam madalya sayısı Çin'den 10 fazla olan ABD, 36 altın, 38 gümüş, 36 bronz olmak üzere 110 madalyayla 2. sırada kaldı. Türkiye, 1 altın, 4 gümüş ve 3 bronz, toplamda da 8 madalya ile 37. sıraya oturdu. Türkiye, Atina 2004'te toplam 10 madalya almış ve oyunları, 22. sırada tamamlamıştı.

Devamını oku...

Duvar yazısı olarak ta kullanılan bu söz aslında günlük hayatımızda söz ve davranışlarımızda çok dikkat etmemiz gereken bir hakikati içeriyor. Söz adaletin sınırlarını çiziyor.

Yüce Allah kitabında :”Kim hidayete ererse, kendi nefsi için hidayete erer; kim de saparsa kendi aleyhine sapar. Hiçbir günahkar, bir başkasının günah yükünü yüklenmez. Biz, bir elçi gönderinceye kadar (hiçbir topluma) azap edecek değiliz”[1] ifadesiyle sorumluluğun sadece işleyene ait olduğunu bir kişinin yaptığı hatadan dolayı, onun eşini, çocuklarını, ailesini, aşiretini, milletini suçlamanın adalete uygun olmadığını ifade etmiştir.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Anket

Sizce toplumun en önemli problemi nedir?

Son Yorumlar

Yelkenleriniz sabit mi?/Are your sa...
Abi yazılarınızı takip ediyorum. Allah razı olsun. İstifade ediyorum İnşallah.
Türklerin Müslüman Olmasının N...
elinize sağlık çok işime yarayacağını düşünüyorum
Ağırlığınca duracaksın bazen ...
Tebrik eder. Hayat demek hareket demektir.
5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunun...
çocuk koruma kanunu ile ilgili bilgi araştırıyorum bende. bu sitede de bilgiler var. ilgilenen a...
GECE GEZME EHLİYETİ
Sadece şiddet olunca değil. Kadına hiç bir şey yapmasan bile sana iftira attığı takdirde uza...

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün14
mod_vvisit_counterDün143
mod_vvisit_counterBu Hafta405
mod_vvisit_counterBu Ay405
mod_vvisit_counterToplam683826