Salı, Mart 02, 2021

Text Size

Son YazılarımBu yazıyı yazdığımda israil’in  Gazze’ye saldırısının üzerinden 3 hafta geçmişti. Çoğu çocuk ve  kadın 1300 e yakın şehit var. Ve taraflar ateşkes ilan etti.

15 Şubat 2009 da 40 yaşında olacağım. Bütün ömrüm boyunca Filistin’deki Müslümanların acı haberleri hiç eksik olmadı. Filistin’e zaman zaman Afganistan, Doğu Türkistan, Bosna, Irak, Açe gibi farklı İslam coğrafyalarından gelen “acı” haberler eşlik etti.

Devamını oku...

Gazeteci: Mrb Cemil Bey ,daha etkin bir sosyal devlet için “Tek Çatı” isimli projenizin olduğunu öğrendik.Bu proje ile ilgili görüşlerinizi almak istiyoruz.Nedir bu “Tek Çatı” projesi ?

Uzm.Cemil PASLI: 22 yıllık memuriyet hayatımın 13 yılını Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı,Erkek Yetiştirme Yurdu,Huzurevi ,İl Müdürlüğü gibi kuruluşlarda çalıştım.Yaşadığım bu süreçte daha etkin daha verimli,daha hızlı bir sosyal hizmet sunumu için bu projeyi hazırladım.

Devamını oku...

Alevilik bu gün için oldukça aktüel bir konu . Konu Türkiye’nin gündemine tam anlamıyla oturdu. Peki ne yapılmalı. Şimdiye kadar neler yapıldı, neler yapılmadı ? Bundan sonra neler yapılabilir ? Nereden başlanmalı.

Bence en önemli eksiklik Alevilik konusunda ki kamuoyunun bilgi eksikliği.Anadolu’ya has olan Alevilik hakkında yeterince çalışma yapılmamış olduğu için ,karanlıkta fili tarif edenler gibi herkes farklı bir yorum getirebiliyor.Onun için konu net bir şekilde ortaya konulamıyor.

Devamını oku...

29 Martta  yerel yönetici olmak isteyenlerin isimleri açıklanmaya devam ediyor.Emirlik, idarecilik,şehreminlik (belediye başkanlığı) çok kıymetli ve önemli görevler.Önemli olduğu kadar aynı zamanda sorumluluğu büyük makamlar.

Seçimden önce bu işe soyunan kardeşlerimize  bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.Hani çeşmeye su doldurmaya gidenler için testinin önemini önceden hatırlatma misali:

Devamını oku...

İlköğretim 8. Sınıfta öğrenimine devam eden oğlum Mustafa’yla birlikte son günlerin popüler belgesel filmi “MUSTAFA” yı izlemeye gittim.

Mükemmel bir eser. Can DÜNDAR’ ı can-ı gönülden tebrik ediyorum. Film tarihi gerçekleri bütün gerçekliğiyle sinema perdesine aktarmış. Filmi izledikten sonra bu tarihi gerçekliklerden kendi zaviyemden en uygun “ibretlik bir ders” nasıl çıkarabilirim diye düşümdüm. Çünkü tarihten ibret almak ,tarih okumanın en önemli faydasıdır.Kendi zaviyem derken yazılarımda sosyal hizmetlere yönelik, özellikle aileye yönelik yoğunlaştığımı okurlarım bilirler.

Devamını oku...

Çocuklara karşı işlenen cinsel taciz ve tecavüz suçlarında  son günlerde artış gözleniyor.Dolayısıyla konu bütün sıcaklığı ile gündemde.Ben de  bu konuda okuyucularımıza bilimsel  bilgiler vermenin uygun olduğunu düşündüm:

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nden Psikolog ve Adli Bilimler Uzmanı Dr. Belma Gölge’nin yaptığı araştırma, cinsel istismar mağdurlarının yüzde 65’inin 18 yaşın altında olduğunu ortaya koydu. Mağdur çocukların yüzde 18’i 0-11 yaş arasında. Yüzde 31’i 12-15, yüzde 16’sı 16-18 yaşlarında. En riskli dönem olan 12-15 arasında çocuğun psikososyal gelişimi şekilleniyor, cinsel merakı artıyor. Dolayısıyla rahatlıkla cinsel eylem içine çekilebiliyor Dr. Gölge, yedi cezaevinde cinsel saldırı suçlusu 102 hükümlüyle yüz yüze görüştü. 52’sinin hedefi çocuklardı. Sonuçları geçen yıl yazdığı "Cinsel Saldırıda Etkili Faktörler ve Suçlu Profili" başlıklı doktora tezinde inceledi. Dr. Gölge "Özgüveni yetersiz, iletişim becerisi gelişmemiş, cinsel istismar konusunda bilgisiz çocuklar daha kolay hedef oluyor" diyor.

Devamını oku...

Âlem-i İslam’ın bu gün çektiği sıkıntılar hepimizin yüreğini sızlatıyor ve bu sıkıntılardan kurtuluş ne zaman gelecek diye muzdarip bir vaziyette dualar ediyoruz. Çünkü Müslümanların yaşadığı musibetler ve felaketler bizleri derinden üzüyor. Bu musibetlerin altında yatan hikmetlerin neler olabileceği yönünde düşüncelere sevk ediyor. Bu musibet ve sıkıntılara kader cihetinden baktığımızda hikmetleri neler olabilir? Bu sorunun cevabı olarak musibetlerin altında yatan hikmetlerin birisinin Hac’daki ihmalin olduğunu öğreniyoruz Bediüzzaman Said Nursi’den. Tabii ki başka hikmetlerde vardır. Ama madem hac mevsimindeyiz konuyu bu açıdan okuyucularımıza aktaralım istedik.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Anket

Sizce toplumun en önemli problemi nedir?

Son Yorumlar

Yelkenleriniz sabit mi?/Are your sa...
Abi yazılarınızı takip ediyorum. Allah razı olsun. İstifade ediyorum İnşallah.
Türklerin Müslüman Olmasının N...
elinize sağlık çok işime yarayacağını düşünüyorum
Ağırlığınca duracaksın bazen ...
Tebrik eder. Hayat demek hareket demektir.
5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunun...
çocuk koruma kanunu ile ilgili bilgi araştırıyorum bende. bu sitede de bilgiler var. ilgilenen a...
GECE GEZME EHLİYETİ
Sadece şiddet olunca değil. Kadına hiç bir şey yapmasan bile sana iftira attığı takdirde uza...

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün4
mod_vvisit_counterDün143
mod_vvisit_counterBu Hafta395
mod_vvisit_counterBu Ay395
mod_vvisit_counterToplam683816