Çarşamba, Temmuz 15, 2020

Text Size

Son YazılarımZaman insanın dünyadaki en kıymetli sermayesi. Zamana hükmetmek,onu planlamak “başarı” nın olmazsa olmazı. Kıymetli olan zamanı gerçekten bir plan program dahilinde mi yaşıyoruz ?

Peygamberimizin 1 günlük hayatını inceleyip bize aktaran siyerciler ; gününü adeta ajandaya ayrıntılarına kadar not edilmiş bir titizlikle yaşadığını aktarırlar. Günlük programı planlıdır Allah Resulünün. Saat kaçta Hz. Ebu Bekir’e uğrayacağı, hanımlarına ne kadar vakit ayıracağı, halası Safiye’yi ne zaman ziyaret edeceği, Ashabı Suffe’ye hangi vakit ders vereceği, evinin ihtiyaçlarını günün hangi diliminde temin edeceği bellidir. Hicret emri geldiğinde Hz. Ebu Bekir’e gitti.Kapısını çaldı. Hz. Ebu Bekir “Ey Allah’ın Resulü, önemli bir durum mu var ? Sen bu saatte hiç gelmezdin” dedi. Bu cevap Allah’ın Resulünün gününü nasıl planlı yaşadığına delildir.

Devamını oku...

İnsanların en güzelini bir hafta boyunca daha yoğun olarak tekrar yad ettik. Kainatın şerefine yaratıldığı , Süleyman Çelebi’nin yazımıyla Yüce Allah’ın “Ben seni kendime ayine kıldım”  dediği  kutlu Nebiye ümmet olmak ne büyük bahtiyarlık…

“Hakiki fazilet odur ki düşman dahi tasdik etsin “ Hz. Peygamberin ahlakının güzelliğini, faziletlerini , ona iman etmeyen insanlar bile tarih boyunca ve bu gün itiraf ediyorlar,tasdik ediyorlar.

Devamını oku...

Mazimize göz attığımızda bütün ihtişamıyla görünen medeniyetimizin vakıflar tarafından gerçekleştirildiği kesin bir hakikat. Bize düşen de dinimizin emirleri doğrultusunda bu vakıf geleneğini diriltmek, geliştirmek…

Vakıflar aracılığı ile yapacağımız manevi yatırımda önceliğimiz ne olmalı ?        Mutlaka günümüzde yapılması gereken çok önemli işler var. Ama bana göre en önemli öncelik: Gençliğin eğitimi, gelecek neslin yetiştirilmesidir.

Devamını oku...

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu denildiğinde daha çok aklımıza Çocuk Yuvaları ve Huzurevleri gelir. Toplum bu isimler konusunda hassastır, duygusaldır. Ama ekseriyetle çok fazla ,derinlemesine bilgisi de yoktur.Ülkemizde Shçek ile ilgili 5 dakika konuşabilecek çok az insan vardır.

Devamını oku...

Yaşadığımız alemde “bilim” denen bir disiplinin olması bir düzenin , intizamın, ölçünün olduğu içindir. Kainatta zerreden seyyareye ,küçük-büyük her şey bir ölçü,bir mizan,bir denge içerisinde yaratılmıştır.”Göğü yükseltti ve mizanı (ölçüyü) koydu.(Rahman,7)

Bu ölçü kainatın en “akıllı, zeki” varlığına şu dersi veriyor: “Aklını kullan,her yaptığın işi bir ölçüyle mizanla yap”. diyor. Kuran-ı Kerim 800 den fazla ayetinde ya direk ya ima ile aklımızı kullanmamızı emrediyor. Ölçüsüz hiçbir işte başarıyı yakalayamazsın. Sünnetullah ölçü, mizan üzre. Ve Allah’ın sünneti (kanunları) asla değişmez. Kim başarı,muvaffakiyet istiyorsa sünnetullaha uygun hareket etmelidir.Yoksa dönen çarkların aksine hareketle altında ezilir.

Devamını oku...

TÜİK İstatistiklerinin ortaya koyduğu ilginç tespitlerden biri , boşanmaların yüzde 42.6'sının evliliğin ilk 5 yılı içinde gerçekleştiğine yönelik.

Evlilik süresi 6 ila 10 yıl arasında boşanma oranı yüzde 21.3 iken, 11 ila 15 yıl arasında da bu oran yüzde 13.5 olarak gerçekleşiyor.

16 yılı aşan evliliklerdeki boşanma oranı da yüzde 22.7 olarak tespit edildi.

Devamını oku...

“Din nasihattir (samimiyettir)”, “Ya göründüğün gibi ol. Ya olduğun gibi görün”

Günümüz insanının en önemli sosyal problemlerinden birisi maalesef “kendi” olmaması, ”kendi” gibi davranmaması, başkalarına özenerek başkalarını taklit ederek yaşamasıdır.Bu özenti ve taklit insan gibi her biri başka bir alem olan ve muhteşem özgün eserler üretebilecek mükemmel makineyi bir anda değersiz başkalarını taklit eden fotokopi makinesine çeviriyor.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Anket

Sizce toplumun en önemli problemi nedir?

Son Yorumlar

Türklerin Müslüman Olmasının N...
elinize sağlık çok işime yarayacağını düşünüyorum
Ağırlığınca duracaksın bazen ...
Tebrik eder. Hayat demek hareket demektir.
5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunun...
çocuk koruma kanunu ile ilgili bilgi araştırıyorum bende. bu sitede de bilgiler var. ilgilenen a...
GECE GEZME EHLİYETİ
Sadece şiddet olunca değil. Kadına hiç bir şey yapmasan bile sana iftira attığı takdirde uza...
GECE GEZME EHLİYETİ
Hiç bir kültür ve dinde olamayacak bir uygulama #aile dibine konulan dinamittir #6284yasa delilsi...

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün20
mod_vvisit_counterDün350
mod_vvisit_counterBu Hafta724
mod_vvisit_counterBu Ay3679
mod_vvisit_counterToplam633834